50-lecie Biblioteki Uniwersytetu Śląskiego

26.10.2018 - 13:04, aktualizacja 05.11.2019 - 11:17
Redakcja: admin

Biblioteka Uniwersytetu Śląskiego obchodzi w tym roku jubileusz 50-lecia działalności. Książnica powstała w 1968 roku z połączenia Biblioteki Wyższej Szkoły Pedagogicznej i Biblioteki Filii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Katowicach, a jej pierwsza siedziba mieściła się w budynku przy ul. Szkolnej 9.

Ówczesna sieć biblioteczna składała się z książnicy głównej oraz pięciu bibliotek zakładowych. Obecnie łączy zasoby Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej (wspólnej jednostki dwóch katowickich uczelni: Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego), Biblioteki Niemieckiej, American Corner oraz Biblioteki w Cieszynie. Działalnością uniwersyteckiej książnicy od 2004 roku kieruje prof. dr hab. Dariusz Pawelec, który od momentu powstania CINiB-y w 2012 roku pełni jednocześnie funkcję jej dyrektora.

Wystąpienie rektora prof. dr. hab. Andrzeja kowalczyka

Wystąpienie JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego
prof. dr. hab. Andrzeja Kowalczyka
fot. Sekcja Prasowa UŚ

Obchody jubileuszu 50-lecia rozpoczęły się we wtorek 30 października 2018 roku o godz. 10.00 w sali konferencyjnej Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej. Podczas uroczystości JM Rektor UŚ prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk wyróżnił grupę bibliotekarzy odznaczeniami za zasługi dla Uniwersytetu Śląskiego. Wręczony został również Medal w Dowód Uznania przyznany Bibliotece UŚ przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

Medal przyznany Bibliotece Uniwersytetu Śląskiego

Wręczenie dyplomu Śląski Bibliotekarz Roku 2017. Tytuł otrzymała Maria Kycler

Wręczenie dyplomu Śląski Bibliotekarz Roku 2017
Tytuł otrzymała Maria Kycler
fot. Sekcja Prasowa UŚ

W wydarzeniu udział wziął  m.in. prorektor UŚ ds. badań naukowych prof. zw. dr hab. Andrzej Noras.

Fragment okładki publikacji jubileuszowej poświęconej książnicy UŚ

Fragment okładki publikacji jubileuszowej
poświęconej książnicy UŚ