Ceremonia wręczenia Złotych Odznak „Za zasługi dla Uniwersytetu Śląskiego”

24.01.2022 - 12:19, aktualizacja 27.01.2022 - 09:55
Redakcja: OO

Ambasador Hiszpanii w Polsce Francisco Javier Sanabria Valderrama oraz dyrektor Instytutu Cervantesa w Krakowie Fernando Martínez-Vara de Rey de Irezábal zostaną uhonorowani Złotymi Odznakami „Za zasługi dla Uniwersytetu Śląskiego”. Uroczysta ceremonia wręczenia wyróżnień odbędzie się w środę 26 stycznia 2022 roku o godz. 12.00.

Uniwersytet Śląski w Katowicach zawsze może liczyć na przychylność i wsparcie uhonorowanych hiszpańskich dyplomatów dla projektów naukowych, dydaktycznych i artystycznych  realizowanych wspólnie przez UŚ z uczelniami hiszpańskimi, które znacznie zwiększają widoczność osiągnięć naszej uczelni na arenie międzynarodowej.

Uchwała nr 212 Senatu Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach z 26 października 2021 r. w sprawie przyznania złotych odznak „Za Zasługi dla Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach”

Wystawa pt. „Droga św. Jakuba”

Uroczystości wręczenia odznak będzie towarzyszyć wystawa pt. „Droga św. Jakuba”, którą od 26 stycznia 2022 roku przez dwa tygodnie będzie można oglądać na deptaku przed rektoratem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wystawa powstała z okazji Roku Jubileuszowego przypadającego na rok 2021, a ze względu na pandemię przedłużonego na rok 2022. Rok Jubileuszowy, zwany też Rokiem Świętym, obchodzony jest, kiedy 25 lipca (czyli dzień św. Jakuba Apostoła) przypada w niedzielę. Dzieje się to kolejno co sześć, pięć, sześć i jedenaście lat.

Wystawa została przygotowana przez Instytut Turystyki Hiszpanii Turespaña we współpracy z Xunta de Galicia i Xacobeo 2021, które udostępniły zdjęcia. Ekspozycja zawiera też część opisową (po polsku i angielsku) przybliżającą różne aspekty i sposoby pielgrzymowania oraz migawki z trasy pełnej zabytków i pięknej przyrody, której ostatecznym celem jest katedra w Santiago de Compostela i znajdująca się w niej krypta z prochami św. Jakuba Apostoła. Ze względu na swoje historyczne, kulturowe i artystyczne walory, ten najbardziej rozpoznawalny szlak pielgrzymkowy wpisany został w 1993 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO.