„Christianity in Europe” – konferencja naukowa

19.09.2024 - 11:01, aktualizacja 19.09.2024 - 11:38
Redakcja: K.S

grafika wydarzenia

4–7 listopada 2024 roku na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego (ul. Jordan 18, Katowice) będzie odbywała się konferencja naukowa pt. „Christianity in Europe. Questions on Unity”.

Podczas wydarzenia poruszone zostaną aktualne problemy powstające na styku teologicznych koncepcji jedności Kościoła i praktyki życia chrześcijan w Europie. Dążenie do jedności jest ważnym wewnętrznym postulatem chrześcijaństwa. Opisywany językiem teologicznym ideał jedności stanowi jednak poważne wyzwanie dla prób przełożenia go na praktykę. Między innymi odsłonił ten fakt toczący się w Kościele katolickim proces synodalny. Spoglądając zaś szerzej, niektóre z dzisiejszych kryzysów w Kościołach odsłaniają niesprawność struktur mających służyć jedności. Tym samym nasuwa się pytanie o wewnętrzną spójność Kościołów, ale też o ich siłę społecznego oddziaływania: w jaki sposób na forum społecznym Kościół może być „znakiem jedności” i jej promotorem? W kulturowej tożsamości Europy podkreśla się wartość pluralizmu. Jak ta wrażliwość wpływa na rozumienie jedności europejskiego chrześcijaństwa? I jak chrześcijaństwo dziś służy sprawie integracji w Europie? Ta dyskutowana już wielokrotnie tematyka nie traci na aktualności w związku z dynamicznymi zmianami ogólnospołecznymi i wewnątrzkościelnymi.

Konferencja rozpocznie się panelem dyskusyjnym pt. „The experience of synodality. In search of unity that respects plurality” z udziałem Kardynała Grzegorza Rysia, Bpa Jacka Grzybowskiego, Prof. Myriam Wijlens – uczestników Synodu Biskupów w Rzymie oraz Prof. Jerzego Sojki – członka Synodu Generalnego Kościoła Ewangelickiego Wyznania Augsburskiego.

Konferencja o charakterze międzynarodowym, wpisana w program Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024, organizowana jest we współpracy z uczelniami sojuszu Transform4Europe: Universität des Saarlandes (Niemcy), Universidade Católica Portuguesa (Portugalia) i Vytautas Magnus University in Kaunas  (Litwa). Partnerami konferencji są fundacja Renovabis (Niemcy) oraz Exzellenzcluster „Religion und Politik“ (Universität Münster, Niemcy).

Szczegółowe informacje znajdują się na głównej stronie wydarzenia.