Od 13 do 17 lutego 2017 roku w salach audytoryjnych na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbywać się będzie kolejny cykl zajęć w ramach „Spotkań z nauką”. Tematem tegorocznego cyklu, który jest adresowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, będzie „Niesamowita historia ludzkości”. Wykładowcy filologii angielskiej, historii, politologii i filologii polskiej przybliżą uczniom niesamowitą historię naszej kultury. Opowiedzą o tych meandrach jej dziejów, które decydują o obliczu współczesności, a które z różnych powodów zostały przemilczane lub zapomniane.
Wśród poruszanych problemów znajdą się między innymi następujące kwestie: skąd się wzięło mydło? Kto czyścił zęby uryną? Jak często brali kąpiel monarchowie? Skąd wzięła się moda na kadzidło w kościele? Dlaczego lubimy opowieści o superbohaterach? Czy zdajemy sobie sprawę z faktu, że literatura, kino i gry komputerowe w kółko opowiadają jedną i tę samą historię? Czy i my możemy zostać światowej sławy pisarzami, poznając tę literacką wiedzę tajemną? Jak działają nowe media i w jaki sposób wpływają na naszą kulturę? Dlaczego dziś to seriale a nie klasyki opery urastają do rangi dzieł sztuki? W jaki sposób kina i telewizja tłumaczą otaczający nas świat? Dlaczego boimy się obcych? Skąd wzięło się nasze przekonanie o tym, że dobrze funkcjonujące społeczeństwo składa się z obywateli o tym samym pochodzeniu? Dlaczego ludzie decydują się na migrację i czy obecny kryzys migracyjny jest zagrożeniem dla Europy?
Harmonogram wykładów:
- seans I – od godz. 9.00 do 10.50
- seans II – od godz. 11.10 do 13.00
- seans III – od godz. 13.20 do 15.10.
Każdy seans obejmuje cztery odrębne zajęcia o tematyce określonej w programie. Cena wynosi 15,00 zł od osoby, dla nauczycieli wstęp jest wolny. Terminy uczestnictwa w pokazach należy uzgadniać telefonicznie. W celu uzyskania szczegółowych informacji oraz rejestracji grup szkolnych na zajęcia należy kontaktować się z mgr Agnieszką Wójtowicz-Zając pod numerem telefonu 668 278 208. Liczba miejsc jest ograniczona.
Organizatorem spotkań jest Centrum Kształcenia Ustawicznego Uniwersytetu Śląskiego.