Debata „Nienauczyciele, nienaukowcy, niewidzialni pracownicy szkół wyższych i nauki”

12.03.2024 - 13:40, aktualizacja 12.03.2024 - 13:40
Redakcja: OO

Związek Nauczycielstwa Polskiego w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach zaprasza  na debatę organizowaną przez Radę Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP. Spotkanie poświęcone będzie kondycji szkolnictwa wyższego i nauki oraz sytuacji pracowników niebędących nauczycielami akademickimi i pracownikami naukowymi. Debata odbędzie się w środę 20 marca 2024 roku o godz. 17.00  w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach (ul. Bankowa 5, sala L). Wydarzenie będzie także transmitowane na kanale YouTube oraz na Facebooku.

W dyskusji, którą poprowadzi wiceprezes Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP Aneta Trojanowska, udział wezmą:

• Aleksandra Bielawska-Pohl, adiunkt, Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN, Wrocław,
  • Aniela Grajoszek, specjalista-zootechnik, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach,
  • Mateusz Przygoda, główny specjalista ds. rekrutacji, Politechnika Wrocławska,
  • Michał Tomaszek, kustosz biblioteczny, Uniwersytet Śląski.

O czym będzie debata?

Artykuł 112 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce mówi, że pracownikami uczelni są nauczyciele akademiccy oraz pracownicy niebędący nauczycielami akademickimi. W placówkach badawczych pracują pracownicy naukowi i nienaukowi. I choć stanowią istotną część wspólnoty, to nie każdy wie, kim naprawdę są. Dlaczego używa się tych wykluczających określeń, stawiających ich już na wstępie w gorszej pozycji? Dlaczego tylko czasem wspomina się o nich, nazywając ich „administracją”? Czy bibliotekarz, pracownik techniczny, informatyk, pracownik wydawnictwa utożsamia się z tą nazwą? A sami pracownicy administracyjni? Czy oni wszyscy są w ogóle potrzebni, a jeśli tak, to dlaczego mają tak niskie wynagrodzenia? Co można zrobić, aby ich wyciągnąć z niebytu i przywrócić im poczucie własnej wartości? Uczestnicy debaty postarają się znaleźć odpowiedzi podczas spotkania.

grafika promująca debatę „Nienauczyciele, nienaukowcy, niewidzialni pracownicy szkół wyższych i nauki”