Dni poradnictwa pod hasłem „ZUS dla UŚ”

20.01.2020 - 15:35, aktualizacja 20.01.2020 - 15:35
Redakcja: MJ
Tagi: dni poradnictwa, NFZ, ZUS

Na Uniwersytecie Śląskim po raz kolejny odbędą się dni poradnictwa pod hasłem „ZUS dla UŚ”. Inicjatywa skierowana jest do społeczności akademickiej. 21 i 22 stycznia 2020 roku w godz. od 9.00 do 14.00 na czterech wydziałach UŚ (Prawa i Administracji, Humanistycznym, Nauk Przyrodniczych, Etnologii i Nauki o Edukacji) przygotowane zostaną stanowiska eksperckie z zakresu świadczeń realizowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Będzie możliwość skorzystania z e‑usług adresowanych do studentów i pracowników uczelni.

W dniach poradnictwa uczestniczyć będą również eksperci z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Stoiska ekspertów zorganizowane będą:

• 21 stycznia – stanowisko informacyjne ZUS i NFZ – Wydział Prawa i Administracji (Katowice, ul. Bankowa 11B),
  • 21 stycznia – stanowisko informacyjne ZUS – Wydział Humanistyczny (Katowice, pl. Sejmu Śląskiego 1),
  • 22 stycznia – stanowisko informacyjne ZUS i NFZ – Wydział Nauk Przyrodniczych (Sosnowiec, ul. Będzińska 60),
  • 22 stycznia – stanowisko informacyjne ZUS i NFZ – Wydział Etnologii i Nauki o Edukacji (Cieszyn, ul. Bielska 62).

Podczas spotkania z ekspertami ZUS będzie można uzyskać informacje:

• z jakich świadczeń z zakresu ubezpieczeń społecznych mogą skorzystać studenci lub pracownicy uczelni (np. zasiłki chorobowe),
  • ile wyniesie przyszła emerytura,
  • jakie informacje są zapisane na koncie w ZUS,
  • jak założyć profil PUE, by sprawdzić, czy pracodawca odprowadza składki,
  • jak szybko i bezpłatnie wyjechać do sanatorium,
  • z jakich ulg i preferencji można skorzystać zakładając działalność gospodarczą,
  • co należy zrobić, by nie stracić renty rodzinnej.

Z kolei Narodowy Fundusz Zdrowia: potwierdzi profil zaufany, wyda Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), udzieli informacji na temat Internetowego Konta Pacjenta (IKP), e-recept oraz prawidłowej diety.

Każdy, kto założy profil PUE, będzie miał stały dostęp do swoich danych w ZUS.

Warunkiem skorzystaniem z oferty jest zabranie ze sobą dowodu osobistego.