„Dzień Matki” – polski film krótkometrażowy, który oczarował świat. Spotkanie z Patrykiem Kaflowskim

03.01.2022 - 12:26, aktualizacja 11.01.2022 - 12:12
Redakcja: OO

„Dzień Matki” to kolejna produkcja Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, która znalazła się na tzw. długiej liście oscarowej. 14. odsłona Sceny Premier Naukowych będzie okazją, by porozmawiać z reżyserem filmu – Patrykiem Kaflowskim.

Lis, gospodarstwo gdzieś na końcu świata i młoda kobieta oczekująca dziecka – oto główne elementy poruszającej etiudy filmowej opowiadającej o macierzyństwie, samotności, lęku oraz sile i bezwzględności natury. Obraz w reżyserii Patryka Kaflowskiego zachwycił międzynarodową publiczność.

Lis. Kadr z filmu „Dzień Matki”

Kadr z filmu „Dzień Matki”

Za zdjęcia do „Dnia Matki” odpowiedzialny jest Patryk Roman. Montaż to dzieło spółki Patryk Kaflowski i Michał Walter. Opiekunem produkcji był Krzysztof Lang, reżyser takich filmów, jak m.in. „Prowokator” (1995) czy „Ach, śpij kochanie” (2017). Za kierownictwo produkcji odpowiedzialni są Katarzyna Bielińska oraz Konrad Petrenko-Goljanek, a producentem filmu jest Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Premiera „Dnia Matki” miała miejsce podczas 40. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”. Następnie film zdobył główną nagrodę w Konkursie Międzynarodowym na Bengaluru International Short Film Festival w Indiach, co zagwarantowało mu miejsce w kwalifikacji oscarowej. Produkcja prezentowana była m.in. na największym festiwalu filmów niezależnych w Wielkiej Brytanii – Raindance Film Festival.

Już w czwartek 13 stycznia 2022 roku Patryk Kaflowski odwiedzi studio Sceny Premier Naukowych. Na spotkanie zapraszamy tradycyjnie o godzinie 18.00. Zachęcamy do oglądania i czynnego udziału w rozmowie – nasz gość chętnie odpowie na pytania zadawane w komentarzach do transmisji online. Spotkanie poprowadzi Ewa Niewiadomska, dziennikarka Polskiego Radia Katowice.

Wydarzenie będzie transmitowane na Facebooku oraz uniwersyteckim kanale YouTube. Rozmowa będzie także tłumaczona na Polski Język Migowy.

Dotychczasowe spotkania dostępne są na kanale YouTube UŚ.

zdjęcie Patryka Kaflowskiego, tekst: Scena Premier Naukowych, 13.01.2022, godz. 18.00 online, gość: Piotr Kaflowski – autor „Dnia Matki”, filmu z oscarowej longlisty, prowadzenie: Ewa Niewiadomska, transmisja: YouTube UŚ