Edukatorium klimatyczne pn. „Edukacja klimatyczna dla Katowic. Wyzwania XXI wieku: Klimat – konflikty – migracje”

29.06.2023 - 09:46, aktualizacja 29.06.2023 - 09:46
Redakcja: wc-a
Tagi: edukacja, zmiany klimatu

29 czerwca 2023 roku w Centrum Edukacji Ekologicznej w Katowicach odbędzie się edukatorium klimatyczne pn. „Edukacja klimatyczna dla Katowic. Wyzwania XXI wieku: Klimat – konflikty – migracje”.

Wydarzenie wpisuje się w politykę edukacyjną miasta Katowice i zakończy się wdrożeniem wiedzy z zakresu zmian klimatu we wszystkich szkołach podstawowych (w klasach siódmych) mieszczących się w stolicy województwa śląskiego. Prace nad scenariuszami zajęć z każdego przedmiotu opracowują wspólnie nauczyciele szkolni wraz z nauczycielami akademickimi z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Edukatorium klimatycznie rozpocznie się wykładem pt. „Bioróżnorodność, krytyka konsumpcjonizmu, zmiany klimatu i transformacja energetyczna jako filary edukacji klimatycznej w Katowicach”, który wygłosi prof. dr hab. Piotr Skubała z Wydziału Nauk Przyrodniczych UŚ.

Harmonogram

9:00 – wystąpienie organizatorów z Miasta Katowice (naczelnik Wydziału Edukacji Grażyna Burek, szefowa UO Izabela Staszewska-Ferens)

9:10–10:30 – wykład otwarcia prof. dr. hab. Piotra Skubały pt. „Bioróżnorodność, krytyka konsumpcjonizmu, zmiany klimatu i transformacja energetyczna jako filary edukacji klimatycznej w Katowicach”

10:30–11:00 – przerwa kawowa

11:00–12:30 – zajęcia terenowe w obszarze centrum – edukacja terenowa (prowadzi dyrektorka Centrum Edukacji Ekologicznej w Murckach)

12:30–13:00 – przerwa obiadowa

13:00–14:00 – konsultacje metodyczne dotyczące konspektów lekcji (tutoring + praca z nauczycielami akademickimi) poprowadzą: dr hab. Małgorzata Wójcik-Dudek, prof. UŚ; dr Magdalena Ochwat i dr Marcela Gruszczyk z Wydziału Humanistycznego UŚ; dr Marzena Podgórna, dr hab. Monika Geppert–Rybczyńska, prof. UŚ; oraz dr Anna Szczerba-Zubek, prof. UŚ z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych UŚ; prof. dr hab. Piotr Skubała z Wydziału Nauk Przyrodniczych, a także mgr Barbara Wojtaszek i dr Ryszard Kulik z Klubu Myśli Ekologicznej.

14:00–14:30 – przerwa kawowa

14:30–16:00 – obrady interdyscyplinarne w ramach obszarów: bioróżnorodność, krytyka konsumpcjonizmu, zmiany klimatu i transformacja energetyczna

Wydarzenie organizowane jest przez Uniwersytet Otwarty UŚ wspólnie z Urzędem Miasta Katowice, przy wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci – UNICEF, w ramach cyklu „Nauczyciele/ki między kulturami”.

Więcej informacji o programie dostępnych jest na stronie portalu wKatowicach.