Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Edukatorium regionalne: „O Śląsku, na Śląsku, po śląsku – dla nauczycieli, dla uczniów, dla każdego”

17.05.2024 - 15:55, aktualizacja 17.05.2024 - 15:55
Redakcja: OO

Zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane tematyką Śląska i edukacji regionalnej na kolejne z cyklu edukatorium regionalne „O Śląsku, na Śląsku, po śląsku – dla nauczycieli, dla uczniów, dla każdego”, które odbędzie się 23 maja 2024 roku w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.

Edukacja regionalna jest dziś szczególną powinnością nauczyciela. Najbliższe otoczenie, region, mała ojczyzna to ważny obiekt i podmiot nauczania. Dla tych, którzy z danego regionu pochodzą, ale także dla tych, którzy „tylko” w danym miejscu się znaleźli choćby na chwilę – dłuższą czy krótszą – z powodu pracy, uczenia się czy po prostu potrzeby zmiany miejsca zamieszkania. Przybysze z innych obszarów Polski i zza granicy nie muszą przecież odnajdować tu swojej małej ojczyzny, ale chcielibyśmy, by mogli poznać miejsce, w którym się znaleźli. Wszyscy razem: pnioki, krzoki i ptoki wytwarzamy nowe: współczesne i nowoczesne wartości naszego regionu.

Ci, którzy mieszkają tu od wielu pokoleń, chcą utrzymać i pokazać innym swoje tradycje, zachowywane i przechowywane obrzędy i zwyczaje. Ci, którzy są tu od niedawna, chcą je poznać i zaoferować coś od siebie. Województwo śląskie to zresztą wspólnota kilku regionów – Górnego Śląska ze Śląskiem Cieszyńskim włącznie, Zagłębia, ziemi żywieckiej, ziemi częstochowskiej, Beskidów i Podbeskidzia. Poznawanie najbliższego i trochę dalszego otoczenia buduje poczucie identyfikacji z miejscem, ale przede wszystkim z ludźmi – koleżankami i kolegami ze szkoły, nauczycielami, przyjaciółmi z podwórka.

Edukatorium regionalne to seria dyskusji, spotkań i seminariów na tematy, które mogą zainteresować nauczycieli, dyrektorów szkół i uczniów. Dotyczą one tradycji
i folklorystycznych ciekawostek, ale także tego, co współcześnie otacza dzieci i młodzież: mediów i literatury popularnej w nowoczesnym opakowaniu, np. w formie atrakcyjnych warsztatów kulinarnych zero waste i escape roomu online. Damy nauczycielom narzędzia, pokażemy techniki i przedstawimy metody pozwalające z edukacji regionalnej uczynić przedmiot niezwykle chętnie wybierany przez uczniów.

Aby wziąć udział w edukatorium, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy

Szczegółowy program wydarzenia będą wkrótce dostępne na stronie Uniwersytetu Otwartego UŚ.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny

plakat promujący edukatorium regionalne

return to top