Uniwersytet Śląski w Katowicach oraz Śląski Festiwal Nauki KATOWICE zostali partnerami Festiwalu Słowa im. Jerzego Pilcha „Granatowe Góry”, który odbywać się będzie w Wiśle od 28 do 30 maja 2021 roku. Celem przedsięwzięcia jest promocja twórczości Jerzego Pilcha, polskiego pisarza, felietonisty, dramaturga i scenarzysty, laureata Nagrody Literackiej Nike 2001 za powieść „Pod Mocnym Aniołem”.
Pracownicy UŚ gośćmi festiwalu
W programie zaplanowano spotkania autorskie, debaty, warsztaty, koncerty i przedstawienia teatralne. W wydarzeniu uczestniczyć będzie ponad 60 pisarzy i pisarek. Gośćmi będą także pracownicy naszej uczelni. Prof. dr hab. Ryszard Koziołek, literaturoznawca, rektor Uniwersytetu Śląskiego, przewodniczący Rady Programowej festiwalu „Granatowe Góry”, dyrektor generalny ŚFN w sobotę 29 maja weźmie udział w spotkaniu pt. „Literatura – mądrość czy herezja?”, podczas którego wraz z duchownym ewangelickim Waldemarem Szajthauerem będzie dyskutować o religii i literaturze jako sposobach opowiadania świata. Prof. Ryszard Koziołek tego samego dnia o godz. 14.00 poprowadzi rozmowę z Katarzyną Kubisiowską – biografką Jerzego Pilcha oraz Arturem Domosławskim – autorem biografii Ryszarda Kapuścińskiego i Zygmunta Baumana. Z kolei w niedzielę 30 maja o godz. 15.30 dr hab. Zbigniew Kadłubek, prof. UŚ, literaturoznawca i dyrektor Biblioteki Śląskiej w Katowicach, uczestniczyć będzie w trzeciej części spotkania pt. „Jak opowiedzieć Śląsk?”. Na zakończenie festiwalu o godz. 17.00 odbędzie się koncert pianistyczny AHHA dla Pilcha – dr Agata Hołdyk oraz dr Aleksandra Hałat z Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji UŚ zagrają autorski wybór ulubionych utworów Jerzego Pilcha – od Bacha po pop – w aranżacji na dwa fortepiany.
Szczegółowy program dostępny jest na stronie: www.granatowegory.pl/program.
ŚFN on Tour
Śląski Festiwal Nauki KATOWICE będzie obecny w Wiśle jako ŚFN on Tour. Dzięki specjalnej mobilnej strefie uczestnicy festiwalu literackiego zyskają możliwość odwiedzenia stoisk pokazowych realizowanych przez wystawców ŚFN, a także spotkają się z naukowcami i popularyzatorami nauki, w tym z prof. Ryszardem Koziołkiem oraz z prof. Katarzyną Kłosińską – językoznawczynią, przewodniczącą Rady Języka Polskiego.
Strefa ŚFN on Tour będzie dostępna dla gości przez wszystkie dni festiwalowe: w piątek 29 maja od godz. 15.00 do 19.00, a w sobotę i niedzielę 30 i 31 maja od godz. 13.00 do 17.00.
Program ŚFN on Tour
piątek 28 maja, godz. 15.00–19.00:
- „Słów kilka o tym jak ułożenie atomów w materii wpływa na właściwości materiałów”
warsztaty: „Jajkolotnictwo”
sobota 29 maja, godz. 15.45:
- „O słowach, które nas demaskują” – spotkanie z prof. dr. hab. Ryszardem Koziołkiem (rektorem Uniwersytetu Śląskiego, dyrektorem generalnym ŚFN) oraz prof. Katarzyną Kłosińską (językoznawczynią, przewodniczącą Rady Języka Polskiego)
sobota 29 maja, godz. 13.00–17.00:
- „Ocala nas S(s)łowo”
- „Materiały do zadań specjalnych”
- warsztaty: „Czy masz w sobie coś z inżyniera?”
- „Po drugiej stronie „gęby” – oko na plecy Pilcha”
- „Zobaczyć temperaturę – termowizja i termografia”
niedziela 30 maja, godz. 13.00–17.00:
- „Droga usłana śladami”
- „Na własne oczy”
- „Przyrodnicy z Planety”
- „Kradzież u dentysty”
- warsztaty: „Wieża challange”
warsztaty i pokazy w trybie ciągłym przez cały czas festiwalu:
- „Jajko to czy ząb?”
- „Czary-Mary”
- „Zrób to sam”