II Międzynarodowy Festiwal Muzyki im. prof. Józefa Świdra

02.12.2016 - 17:35, aktualizacja 05.11.2019 - 11:18
Redakcja: admin

Od 7 do 11 grudnia 2016 roku w Cieszynie i Katowicach odbywać się będzie II Międzynarodowy Festiwal Muzyki im. prof. Józefa Świdra.

Pomysłodawcą festiwalu jest Chór Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie „Harmonia”, dyrygowany przez dr hab. prof. UŚ Izabellę Zielecką-Panek. Wydarzenie organizują przedstawiciele środowiska akademickiego, artystycznego i religijnego, odpowiedzialni za promocję muzyki poprzez działalność chóralną. Celem festiwalu jest popularyzacja twórczości prof. Józefa Świdra i kompozytorów pochodzących ze Śląska Cieszyńskiego, rozpowszechnianie i kultywowanie tradycji muzyki chóralnej oraz wymiana doświadczeń artystycznych, kulturowych i edukacyjnych.

W programie wydarzenia zaplanowano m.in. międzynarodową konferencję naukową pt. „Kreacje wykonawcze współczesnego rynku kultury”, warsztaty międzynarodowe i seminarium dla dyrygentów, koncerty festiwalowe oraz koncert galowy festiwalu, w ramach którego przewidziane jest prawykonanie ostatniego utworu prof. Józefa Świdra pt. „Singet dem Herrn ein Neues Lied” na kwartet solistów, chór dziecięcy, chór mieszany i orkiestrę.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk, JE Arcybiskup dr Wiktor Skworc, starosta Powiatu Cieszyńskiego Janusz Król oraz burmistrz Miasta Cieszyna Ryszard Macura.

Szczegółowe informacje oraz program festiwalu dostępne są na stronie: www.festiwalswider.us.edu.pl.

Plakat festiwalu