KATOPOLIS – Inauguracja 7. Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice oraz Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024

11.08.2023 - 10:08, aktualizacja 11.12.2023 - 10:40
Redakcja: PK

Nigdy jeszcze grudzień nie był w Katowicach tak przepełniony nauką, jak w 2023 roku. 9 grudnia odbędzie się inauguracja 7. edycji Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE, która będzie również inauguracją obchodów Europejskiego Miasta Nauki 2024.

W Hali Widowiskowo-Sportowej „Spodek” czeka nas uroczyste widowisko otwarcia obchodów Europejskiego Miasta Nauki 2024. Nad ostatecznym jego kształtem pracować będą:

• Miuosh – raper i producent muzyczny. W 2021 roku wspólnie z Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk” wydał album pt. „Pieśni współczesne” z utworami czerpiącymi z pieśni ludowych;
  • Zbigniew Rokita – pisarz, dziennikarz i reporter związany z Uniwersytetem Jagiellońskim. W 2021 roku został laureatem Nagrody Literackiej Nike za książkę „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”;
  • dr Jan Matuszyński – reżyser filmów fabularnych i dokumentalnych związany ze Szkołą Filmową im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Twórca m.in. filmów „Ostatnia rodzina” (2016) o losach rodziny Beksińskich czy „Żeby nie było śladów” (2021) o sprawie zabójstwa przez milicję Grzegorza Przemyka;
  • Mateusz Znaniecki – reżyser filmowy i aktor, absolwent Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, związany również z Teatrem Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

Ponadto w wydarzeniu udział wezmą naukowcy, a także muzycy i artyści z uczelni Konsorcjum Akademickiego – Katowice Miasto Nauki.
Widowisko otwarcia EMNK 2024 dotyczyć będzie transformacji naszego regionu przez naukę.

Po więcej informacji odsyłamy na strony organizatorów:
slaskifestiwalnauki.pl
miastonauki.pl

grafika KATOPOLIS

Organizatorami obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 są: Konsorcjum Akademickie Katowice – Miasto Nauki, w skład którego wchodzą Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach oraz Uniwersytet Śląski w Katowicach (lider konsorcjum), Miasto Katowice, Województwo Śląskie i Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

Projekt „Wydarzenie otwierające obchody Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024” został dofinansowany przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię.

logo Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii