Jubileusz 10-lecia Kolegium Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych

21.03.2024 - 11:08, aktualizacja 21.03.2024 - 13:34
Redakcja: K.S

22 marca 2024 roku o godz. 11.00 w Muzeum Śląskim w Katowicach (ul. Tadeusza Dobrowolskiego 1) odbędzie się jubileusz 10-lecia Kolegium Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych (KISM).

10 lat temu, 21 stycznia 2014 roku, Senat Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach pozytywnie zaopiniował utworzenie międzywydziałowej jednostki organizacyjnej. Jak mówił ówczesny dyrektor KISM, obecny rektor UŚ prof. dr hab. Ryszard Koziołek: „Podział na dwa wielkie obszary wiedzy: matematyczno–przyrodniczy i humanistyczno–społeczny wydawał nam się od początku nieuzasadniony, sprzeczny z ideą uniwersytetu jako uniwersum wiedzy, wreszcie niezgodny z naturą rzeczywistości, która nie dzieli się na części odpowiadające fakultetom akademickim. Ale powód zasadniczy był inny i wciąż ten sam, jaki przyświecał powstaniu indywidualnych studiów interdyscyplinarnych – chcieliśmy kształcić studentów inaczej”.

Obchody jubileuszu zostały podzielone na dwie części:

Część oficjalna (11.00–13.00)

W tej części wydarzenia zostaną przedstawione:

• przeszłość – wspomnienia, jak to wszystko się zaczęło,
  • teraźniejszość – przedstawienie miejsca, w jakim KISM znajduje się obecnie,
  • połączenie przeszłości z teraźniejszością – dyskusja o tym, jak studiowanie międzyobszarowe zmieniało się na przestrzeni ostatnich lat oraz jaki wpływ na dzisiejsze Kolegium ISM miał każdy poprzedni rok.

Wręczone zostaną również wyróżnienia KISM UŚ „Kreator Nauki”. W tym roku wyróżnienia otrzymają ci, którzy najmocniej przyczynili się do pobudzenia pasji do nauki i odkrywania u studentów międzyobszarowych.

Część artystyczna (14.00–15.30)

Podczas tej części wydarzenia zostaną podsumowane wydarzenia, które miały miejsce w ostatnich 10 latach.

Szczegóły spotkania znajdują się na wydarzeniu na Facebooku.

grafika wydarzenia