Jubileusz 40-lecia „Osobliwości Świata Fizyki”

09.09.2024 - 11:35, aktualizacja 09.09.2024 - 11:35
Redakcja: wc-a
Tagi: fizyka

To już 40. odsłona wykładów dla szkół „Osobliwości Świata Fizyki”. W tym roku wydarzeniu towarzyszą jubileuszowe obchody, które odbędą się 16 września 2024 roku w budynku Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (ul. Uniwersytecka 4) oraz Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych UŚ w Katowicach (ul. Bankowa 14).

Założeniem inicjatywy jest przełamanie stereotypowego wyobrażenia o fizyce jako o przedmiocie nudnym i trudnym. Tradycyjne wykłady z pokazami z fizyki skierowane są do młodzieży ze szkół średnich i podstawowych.

Program

10.00 – Otwarcie uroczystości w auli im. A. Pawlikowskiego na Wydziale Humanistycznym UŚ

• Historia „Osobliwości Świata Fizyki” i Uniwersyteckiego Miasteczka Naukowego
  • Wystąpienia władz rektorskich i dziekańskich Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

10.15 – Występ zespołu kameralnego Lorien Trio (harfa, altówka, flet)

10.25 – Lightshow – spektakl w wykonaniu zespołu Azislight

10.45 – Turniej drużyn szkolno-studenckich

11.30 – Występ zespołu kameralnego Lorien Trio

11.40 – Tort urodzinowy

12.00 – Energia Słońca

• Obserwacje Słońca i kuchnia słoneczna na dziedzińcu Wydziału Humanistycznego UŚ (u. Uniwersytecka 4)
  • Zwiedzanie wystawy „Machinae Calculatoriae” w holu WH UŚ

13.00 – Wykład „Pod napięciem” w aula M. Kopernika (ul. Bankowa 14)

13.45 – Wykład „W równowadze” w auli W. Pańki (ul. Bankowa 14)

Obchody są organizowane przez Uniwersytet Otwarty Uniwersytetu Śląskiego oraz Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych UŚ.