Jubileuszowe obchody 50-lecia Wydziału Nauk Społecznych

06.10.2023 - 14:43, aktualizacja 11.10.2023 - 13:21
Redakcja: AJS

Z okazji 50-lecia Wydziału Nauk Społecznych (WNS) Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zapraszamy na obchody jubileuszowe, które odbędą się 10 października 2023 roku w Katowicach przy ul. Bankowej 11 (deptak i budynek Wydziału Nauk Społecznych).

Jubileuszowa inauguracja nowego roku akademickiego

W tym szczególnym dniu zaplanowano jubileuszową inaugurację roku akademickiego 2023/2024. W programie uroczystości przewidziano: wystąpienia dziekana Wydziału Nauk Społecznych prof. dr. hab. Zenona Gajdzicy oraz rektora Uniwersytetu Śląskiego prof. dr. hab. Ryszarda Koziołka, natomiast wykład inauguracyjny wygłosi dr hab. Katarzyna Ślebarska, prof. UŚ.

Uroczystość będzie też okazją do wręczenia dyplomów Profesora Honorowego Uniwersytetu Śląskiego. Ten zaszczytny tytuł przyznawany jest wybitnym uczonym lub wybitnym twórcom/twórczyniom, którzy wnieśli znaczny wkład w rozwój uniwersytetu lub w rozwój współpracy uczelni z krajowymi lub zagranicznymi ośrodkami naukowymi.

Tytuły Profesora Honorowego Uniwersytetu Śląskiego otrzymują:

• prof. dr hab. Barbara Kożusznik – wybitna uczona, specjalistka z zakresu psychologii pracy i organizacji, ceniona nauczycielka akademicka, organizatorka badań i współpracy naukowej, dyrektorka Interdyscyplinarnego Centrum Rozwoju Kadr, pełniąca niegdyś funkcje: prorektorki Uniwersytetu Śląskiego, dyrektorki Szkoły Zarządzania UŚ. Naukowczyni zaangażowana w życie społeczności akademickiej;
  • prof. dr hab. Wojciech Świątkiewicz – wybitny uczony, specjalista z zakresu socjologii kultury, religii i rodziny, ceniony nauczyciel akademicki, organizator badań i współpracy naukowej, pełniący niegdyś funkcje: prorektora Uniwersytetu Śląskiego, prodziekana Wydziału Nauk Społecznych, dyrektora Instytutu Socjologii, wieloletniego kierownika zakładu socjologii wiedzy. Naukowiec zaangażowany w życie społeczności akademickiej.

Wydarzenia jubileuszowe

W programie obchodów zorganizowanych 10 października przewidziano również szereg wykładów dla szkół. Dodatkowo na deptaku przed budynkiem Wydziału Nauk Społecznych zaplanowano aktywności dla uczestników oraz zaproszonych gości. Nie zabraknie muzyki oraz atrakcji przygotowanych przez radio EGIDA – studencką rozgłośnię radiową. Uczestnicy będą mogli odwiedzić: strefę relaksu, stanowisko Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE, strefę dla kandydatów na studia oraz strefę Biura Karier. Zorganizowany zostanie również grill.

Wydarzenie skierowane jest do wszystkich, którzy chcą świętować wspólnie 50-lecie Wydziału Nauk Społecznych.

Publikacja jubileuszowa

Publikacja pt. „Pandemia COVID-19 – edukacja – technologia– życie” powstała jako pokłosie konkursu „50 esejów na 50-lecie WNS”. Pomysłodawczynie tej inicjatywy: dr Monika Frania i dr Agnieszka Skorupa oddały głos studentom. Publikacja okolicznościowa zawiera 11 wybranych prac, a jej premiera przypada na dzień inauguracji, czyli 10 października.

Zbiór esejów jubileuszowych dostępny jest formie pliku pdf na stronie: us.edu.pl/wydzial/wns.

Harmonogram obchodów jubileuszu

godz. 11.00

• jubileuszowa inauguracja roku akademickiego na Wydziale Nauk Społecznych 2023/2024 – aula im. prof. Kazimierza Popiołka.

Deptak przed budynkiem Wydziału Nauk Społecznych

godz. 9.30–15.00

• ŚFN on Tour,
  • radio plenerowe EGIDA – na żywo relacje, sondy, audycje z uczestnikami wydarzenia oraz transmisja muzyki z listy radiowej (od godz. 12.30),
  • grill station,
  • strefa chillout,
  • strefa dla kandydatów na studia,
  • strefa Biura Karier.

W przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych aktywności na deptaku nie odbędą się.

Szczegółowe informacje na temat jubileuszu 50-lecia Wydziału Nauk Społecznych dostępne są na stronie: Jubileusz 50 lat WNS | Wydział Nauk Społecznych | Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Partner wydarzenia

Partnerem wydarzeń odbywających się w ramach obchodów 50-lecia WNS jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

logo Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii