„Czy zaleje nas beton?” to tytuł kolejnego spotkania w ramach Klubu Myśli Ekologicznej, które odbędzie się 14 maja 2024 roku o godz. 17.30 w Muzeum Hutnictwa w Chorzowie (ul. Metalowców 4a).
Czy Polacy kochają beton i nienawidzą drzew? Można tak pomyśleć, obserwując przemiany zachodzące w polskich miastach i miasteczkach. Kolejne oazy zieleni w miastach ulegają urbanizacji, a wraz z tym zanika śpiew ptaków, zastępując go hałasem maszyn. Jak długo jeszcze urzędnicy będą twierdzić, że stuletnie drzewa to nic więcej jak samosiejki, które można bez skrupułów wyciąć? Czy faktycznym odnowieniem miasta jest zalewanie go betonem? Czy deweloperzy zrozumieją, że ludzie potrzebują nie tylko czterech ścian, lecz także przestrzeni do spacerów? W obliczu zmieniającej się rzeczywistości klimatycznej, roślinność w miastach jest potrzebą pilniejszą niż kiedykolwiek wcześniej.
Gościem spotkania będzie Jan Mencwel – animator kultury, publicysta, komentator, działacz społeczny i aktywista miejski, radny Rady Miasta Warszawy oraz współzałożyciel i przewodniczący stowarzyszenia „Miasto Jest Nasze”. Publikuje i komentuje m.in. na stronie ngo.pl, w „Kulturze Liberalnej”, „Res Publice”, „Gazecie Stołecznej”, „Rzeczpospolitej”, „Super Expressie”, „Fakcie” oraz „Polska Times”. Jako aktywista miejski angażuje się w liczne inicjatywy w Warszawie, takie jak Otwarty Jazdów (bronienie osiedla domków fińskich na Jazdowie przed wyburzeniem), Chlebem i Solą oraz Inicjatywa Wolna Białoruś. Od września 2018 roku był zawodowo związany z ClientEarth, gdzie odpowiadał za kampanie związane z ochroną klimatu. Jan Mencwel jest autorem książek takich jak „Betonoza. Jak niszczy się polskie miasta” oraz „Hydrozagadka. Kto zabiera polską wodę i jak ją odzyskać”.
Rozmowę z gościem poprowadzą: prof. Piotr Skubała z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz dr Ryszard Kulik z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.
Organizatorami wydarzenia są Uniwersytet Śląski w Katowicach, Wydział Nauk Przyrodniczych UŚ oraz Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.
Patronat medialny nad wydarzeniem objęła m.in. „Gazeta Uniwersytecka UŚ”