Klub Myśli Ekologicznej – pokaz filmu pt. „Safari”

19.06.2023 - 10:26, aktualizacja 20.06.2023 - 10:01
Redakcja: K.S

plakat wydarzenia - informacje na nim zawarte znajdują się w głównej treści

W ramach Klubu Myśli Ekologicznej 27 czerwca 2023 roku odbędzie się pokaz filmu pt. „Safari”, który opowiada o brutalnej rzeczywistości zabijania zwierząt w rezerwatach przez austriackich myśliwych.

Proceder polowania na zwierzęta jest jak najbardziej legalny i zorganizowany w formie ekskluzywnych wczasów dla Europejczyków pragnących przeżyć „dziką” przygodę na Czarnym Lądzie. Biznes turystyczny z polowaniami na gnu, zebry, czy żyrafy w ofercie prowadzi Austriak dobrze znający gusta przyjezdnych ze Starego Kontynentu.

Reżyser Ulrich Seidl portretuje sylwetki myśliwych w odpowiednim dla siebie stylu – bezlitośnie, ironicznie i ze swoistym dystansem. Widzimy śmierć i cierpienie zwierząt. Niemieccy i austriaccy turyści strzelają, płaczą z ekscytacji, pozują do zdjęć z upolowaną zwierzyną. Seidl zdziera maskę z „cywilizowanych” Europejczyków pokazując ledwie skrywany rasizm, obojętność na biedę i fascynację przemocą.

Wydarzenie odbędzie się w Kinoteatrze Rialto (ul. Świętego Jana 24) w Katowicach od godz. 17.30 do 20.00. Po pokazie filmu odbędzie się dyskusja nt. przedstawionych treści.

Spotkanie poprowadzą prof. dr hab. Piotr Skubała z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego oraz dr Ryszard Kulik z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.

Wstęp na seans jest możliwy po okazaniu wejściówek pobranych przez stronę kina lub odebranych osobiście w kasie Rialta.

Więcej szczegółów na temat filmu znajduje się na Facebooku.

Organizatorami wydarzenia są: Klub Myśli Ekologicznej, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Uniwersytet Śląski w Katowicach oraz Millennium Docs Against Gravity.