„Kompetencje przyszłości – o jakich ścieżkach zawodowych warto dowiedzieć się jeszcze na studiach?”

24.02.2023 - 11:14, aktualizacja 24.02.2023 - 11:14
Redakcja: OO

Od 6 do 10 grudnia 2021 roku odbywała się międzynarodowa konferencja zorganizowana przez młodych liderów z całego świata podczas IGF w Katowicach, którzy postanowili podkreślić znaczenie swojej generacji w zarządzaniu internetem. Podczas wydarzenia młodzież z różnych krajów przedstawiła swoje doświadczenia oraz pomysły na to, jak poprawić zarządzanie w sieci.

W 2022 roku w Etiopii młodzi ludzie wskazywali na rolę kompetencji cyfrowych, które pomogłyby im się odnaleźć w pracy na stanowiskach związanych z cyberprzestrzenią.

Nawiązując do tych dwóch wydarzeń, 2 marca 2023 roku w sali Rady Instytutu Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego zaplanowano spotkanie młodych dotyczące zarządzania internetem oraz kreatywnego podejścia w rozwiązywaniu problemów na styku prawa i internetu. Organizatorami wydarzenia są: Śląskie Centrum Inżynierii Prawa, Technologii i Kompetencji Cyfrowych Cyber Science, Naukową i Akademicką Sieć Komputerową – Państwowy Instytut Badawczy NASK oraz Legal Hackers Katowice.

Młodzi ludzie są jednymi z najaktywniejszych użytkowników internetu, a tym samym powinni odgrywać kluczową rolę w jego zarządzaniu. Jednak aby to się stało, potrzebują odpowiednich kompetencji cyfrowych, takich jak umiejętność rozróżniania fake newsów, ochrony prywatności w sieci czy efektywnego poszukiwania informacji. W trakcie dyskusji eksperci podkreślą także kwestię edukacji cyfrowej w szkołach oraz potrzeby ciągłego kształcenia w tym zakresie, aby młodzież była w stanie radzić sobie z coraz bardziej skomplikowanymi zagadnieniami związanymi z zarządzaniem internetem.

Spotkanie zakończy się dyskusją prowadzoną przez reprezentantów kół naukowych, którzy zachęcą innych do działań na rzecz poprawy zarządzania internetem oraz promowania kompetencji cyfrowych wśród młodych ludzi w Katowicach, szczególnie studentów i doktorantów.