Koncert „Muzyka Katowic – Miasta Nauki i Kreatywności”

15.10.2024 - 15:25, aktualizacja 16.10.2024 - 12:30
Redakcja: K.S

W ramach programu Miasto-Region-Akademia realizując założenia Europejskiego Miasta Nauki – Katowice 2024, 24 października br. o godz. 18.00 w centrum kreatywności i coworkingu Uniwersytetu Śląskiego spinPLACE (ul. Bankowa 5, Katowice) odbędzie się wyjątkowy koncert muzyki kameralnej pt. „Muzyka Katowic – miasta nauki i kreatywności”.

Koncert jest poświęcony twórczości kompozytora dr Adriana Robaka, prof. UŚ z Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji UŚ w Cieszynie. Ten niezwykły wieczór muzyczny będzie pełen emocji i nowatorskich dźwięków, prezentując kompozycje z płyty „Reflexions”, która została nominowana do prestiżowej nagrody Fryderyk 2023 w kategorii muzyka współczesna. Podczas koncertu zostaną wykonywane nie tylko utwory z tej nominowanej płyty, ale zabrzmi również wykonany już wcześniej w siedzibie NOSPR „Kwintet obojowy” oraz prawykonany będzie utwór pt. „Sula” na skrzypce solo. W trakcie koncertu odbędzie się moderowana dyskusja muzyków z publicznością prowadzona przez dr Agnieszkę Nowok-Zych z Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Muzyka skomponowana przez tego kompozytora odznacza się bogatą paletą emocji i głębokim przekazem artystycznym, co sprawia, że odbiór tego koncertu może stanowić niezapomniane doznania dla słuchaczy.

Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników muzyki kameralnej na tą wyjątkową podróż dźwiękową, która zapewni nie tylko niezapomniane chwile, ale także pozwoli odkryć nowe wymiary współczesnej muzyki klasycznej.

Oprócz wykonawców wystąpią wybitni instrumentaliści:

• Krzysztof Firlus (viola da gamba),
  • Anna Firlus (klawesyn),
  • Karolina Stalmachowska (obój),
  • Sulamita Ślubowska (skrzypce),

Kwartet muzyków Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach:

• Dorota Cieślińska (skrzypce I),
  • Maria Strzelczyk (skrzypce II),
  • Dawid Jadamus (altówka),
  • Natalia Kurzac-Kotula (wiolonczela).

Wydarzenie realizowane jest w paśmie Miasto-Region-Akademia, w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Województwa Śląskiego – Współorganizatora Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.