Konferencja międzywydziałowa pt. „Różnorodność i władza w XXI wieku”

04.09.2024 - 15:10, aktualizacja 05.09.2024 - 11:34
Redakcja: K.S

O 13 do 14 września 2024 roku w Galerii Arsenał w Białymstoku (Adama Mickiewicza 2) będzie odbywała się międzywydziałowa konferencja pt. „Różnorodność i władza w XXI wieku” promująca numer 2/2024 czasopisma „Czasu Kultury” – Skale lokalności.

W 2009 roku granicę integralności biosfery uznano za jedną z dziewięciu granic planetarnych, które należy chronić z myślą o podtrzymaniu kondycji planety jako miejsca możliwego do zamieszkiwania przez ludzkość (Rockström i in. 2009). W 2023 roku stwierdzono przekroczenie sześciu z nich, w tym granicę integralności biosfery (Richardson i in. 2023). Jednakże doświadczana przez nas w XXI wieku utrata różnorodności nie ogranicza się do bioróżnorodności ziemskiej.

Podczas spotkania uczestnicy będą mogli podjąć takie tematy, jak:

• obraz władzy jutrzejszego dnia,
  • czy ludzie są wystarczająco silni, by wzmocnić różnorodność poprzez ponadlokalne sojusze,
  • czy ludzie będą w stanie przeciwstawić się nowej władzy zrodzonej z wielkoskalowej sztucznej inteligencji i splecionej z dawnymi formami władzy techno-ekonomicznej, politycznej i militarnej,
  • czy można marzyć o polityce automatyzacji wzmacniającej ludzką autonomię jako podmiotów, społeczności lokalnych i ich środowisk bytowych.

Organizatorami konferencji są dr hab. Michał Krzykawski, prof. UŚ z Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach,  Centre for Critical Technology Studies oraz Eliza Urwanowicz–Rojecka z Galerii Arsenał w Białymstoku.

Współorganizatorem wydarzenia jest Wydział Filozofii i Kognitywistyki na Uniwersytecie w Białymstoku.

Partnerem jest Wydział Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku.

Program dostępny jest na stronie Galerii Arsenał.