Celem konferencji jest przedstawienie obecnego stanu wiedzy na temat Kamionki w Będzinie oraz możliwości jej wykorzystania w działaniach podnoszących kompetencje kulturowe różnych osób, w tym kadry kultury i nauczycieli, mieszkańców Będzina, wszystkich zainteresowanych historią miasta. Do udziału w konferencji zaprosiliśmy osoby, które w swojej pracy zawodowej zajmują się historią, pamięcią i edukacją w kontekście kultury żydowskiej i Zagłady.
Chcemy, aby konferencja była okazją do współtworzenia obrazu Kamionki. Za pomocą map historycznego Będzina spojrzymy na nią z lotu ptaka. Przyjrzymy się życiu codziennemu rodzin żydowskich w będzińskim getcie. Spojrzymy na Kamionkę oczami Stanisława Wygodzkiego, którzy w swoich przejmujących tekstach pisał o niej „Dzielnica Kamienna”. Zajrzymy do Domu Bojowników Getta. I przede wszystkim, spojrzymy na Kamionkę oczami jej mieszkańców. Będziemy dyskutować o dziedzictwie Kamionki, jej historii, pamięci o niej oraz o edukacji tych, którzy w Będzinie mieszkają i do Będzina przyjeżdżają.
W ramach konferencji opowiemy o wywiadach przeprowadzonych w ramach projektu „Dzielnica Kamienna” finansowanego z grantu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz innych działań realizowanych przez Bramę Cukermana odnoszących się do zbiorowej pamięci o przeszłości miasta, w którym istniała społeczność żydowska i o miejscach, w których zakończył się jej los. I tak jak pisał Stanisław Wygodzki, chcemy „przyjrzeć się z bliska placom manewrowym naszej historii”.
Program
- 15.00–15.15 – Zaproszenie do Kamionki
- Karolina Jakoweńko
- dr Emilia Rekosz-Cebula
- 15.15–18.30 – Miejsce po getcie. Kamionka jako przestrzeń pamięci i edukacji –prowadzenie: dr Emilia Rekosz-Cebula
- Piotr Jakoweńko – Kamionka na historycznej mapie Będzina
- dr Aleksandra Namysło – „Naszą nową Ziemią Obiecaną stała się Kamionka” – życie codzienne rodzin żydowskich w będzińskim getcie (październik 1942 – lipiec 1943)
- Izabela Tumas, Przywracanie pamięci o Stanisławie Wygodzkim w szkole przy „Dzielnicy Kamiennej”
- prof. dr hab. Halina Rusek, Dziedzictwo i pamięć. O nieobecnej kulturze polskich Żydów
- prof. dr hab. Marta Tomczok, Materialne świadectwo. Znaczenie Domu Bojowników Getta w dyskusji o Zagładzie w Będzinie
- Karolina Jakoweńko, Kamionka w pamięci jej mieszkańców
- 18.30–18.45 – Dyskusja podsumowująca i zakończenie konferencji
- 18.45–19.00 – Poczęstunek
Wydarzenie odbędzie się w Patio Seniora, Dworzec PKP w Będzinie (pierwsze piętro przy pierwszym peronie).
Ilość miejsc ograniczona – obowiązują zapisy (bramacukermana@gmail.com, 511-016-322).