Od 17 do 18 kwietnia 2023 roku na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego odbywać się będzie Konferencja Programowa „Ku Nowej Polonistyce”. Na zaproszenie rektorów trzech uczelni: prof. Bogumiły Kaniewskiej (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), prof. Jacka Popiela (Uniwersytet Jagielloński) i prof. Ryszarda Koziołka (Uniwersytet Śląski w Katowicach) odpowiedzieli przedstawiciele środowisk polonistycznych z większości ośrodków naukowych w kraju i zza granicy. Wiodącym tematem dwudniowego spotkania będzie merytoryczny i organizacyjny namysł nad umiejscowieniem nowo powstałej dyscypliny naukowej (o którą ubiegało się środowisko naukowe od lat) – polonistyki. Rada programowa pod przewodnictwem prof. Andrzeja Skrendo uzgodniła nieco inną formułę konferencji – rezygnację z referatów na rzecz otwartej dyskusji, która podzielona na sześć wiodących paneli będzie toczyła się wokół następujących zagadnień:
- Szanse polonistyki jako dyscypliny (nowe połączenia z językoznawstwem i literaturoznawstwem oraz z innymi dyscyplinami, poszukiwanie nowych zasad synergii; polonistyka i demokracja).
- Przedmioty badań polonistycznych (badania podstawowe – edycje, prace leksykograficzne; literatura dawna i współczesna; komparatystyka; studia polskie a tradycja filologiczna; polszczyzna i jej języki; metody i teorie wykorzystywane w badaniach polonistycznych).
- Infrastruktura polonistyki (ewaluacja, granty, wydawnictwa, czasopisma, konkursy, miejsce polonistyki w strukturach uczelni).
- Polonistyczne studia nauczycielskie z przyszłością. Programowanie studiów polonistycznych (licencjackie, magisterskie, doktorskie).
- Polonistyka cyfrowa. Narzędzia cyfrowe w pracy polonisty. Digitalizacja. Sieci badawcze, nowe kierunki badań, digitalizacja.
- Umiędzynarodowienie polonistyki (glottodydaktyka, translatoryka, polonistyka światowa). Rola polonistyki w umiędzynarodowieniu nauki polskiej.
Organizatorzy zapraszają całe środowisko humanistów, ale również nauczycieli, animatorów kultury, osoby związane z edukacją nieformalną – do włączenia się w dyskusję w trakcie obrad. Efektem programowego spotkania będą wypracowane przez środowisko rekomendacje, które mogą stać się podstawą działań dla osób organizujących nową dyscyplinę w strukturze polskiej nauki.
Bieżące informacje dostępne są na stronie konferencji: knp.us.edu.pl.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, z uwagi na ograniczaną liczbę miejsc wymagana jest rejestracja za pośrednictwem przygotowanego formularza.