Konferencja naukowa pt. „#AIChallenger: Biznes, nauka i społeczeństwo w świecie sztucznej inteligencji” odbędzie się 20 kwietnia 2023 r. na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Sektor AI w 2022 r. osiągnął ok. 120 miliardów dolarów przychodów. Eksperci twierdzą, że rozwój sztucznej inteligencji jest jeszcze na wczesnym etapie. Średnioroczne tempo wzrostu utrzyma się do końca dekady na poziomie przekraczającym 38 proc. i już w 2030 r. rynek ten będzie wyceniany na niemal 1,6 bilionów dolarów. Podczas konferencji uczestnicy będą rozmawiać m.in. o tym, jak wykorzystać tę szansę na rozwój, ale też jakie zagrożenia może nieść dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji i jak się przed nimi ustrzec.
Wykład wprowadzający wygłosi przedstawiciel Komisji Europejskiej oraz Ludovico Peran – Product Manager for Responsible & Human-centered AI, Google. W trakcie konferencji paneliści zaprezentują także rekomendacje dla szkół wyższych dotyczące generatorów treści.
W konferencji udział wezmą przedstawiciele Uniwersytetu Śląskiego, m.in.:
- prof. dr hab. Ryszard Koziołek – rektor UŚ,
- prof. dr hab. Tadeusz Sławek – rektor UŚ w latach 1996–2002,
- prof. dr hab. Wiesław Banyś – rektor UŚ w latach 2008–2016,
- dr Agnieszka Skołucka – kanclerz UŚ,
- dr hab. Krystyna Doktorowicz, prof. UŚ – dziekan Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego UŚ,
- dr hab. Dariusz Szostek, prof. UŚ – pełnomocnik rektora UŚ ds. cyfryzacji, dyrektor Śląskiego Centrum Inżynierii Prawa, Technologii i Kompetencji Cyfrowych Cyber Science.
W wydarzeniu uczestniczyć będą również m.in. rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach prof. dr hab. inż. Celina Olszak, a także przedstawiciele Politechniki Śląskiej, Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej – Państwowego Instytutu Badawczego (NASK), Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, firmy Samsung oraz Amazon Web Services.
Szczegółowe informacje, w tym program konferencji, znajdują się na stronie: konferencja.cyfrowapolska.org.
Jednym z organizatorów wydarzenia jest Śląskie Centrum Inżynierii Prawa, Technologii i Kompetencji Cyfrowych Cyber Science – konsorcjum naukowo-dydaktycznym utworzone przez Uniwersytet Śląski, NASK, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach oraz Politechnikę Śląską.