[ONLINE] Konferencja pt. „Ulisses w czasach brexitu (…)”

24.11.2020 - 14:40, aktualizacja 24.11.2020 - 15:40
Redakcja: MJ
Tagi: konferencja

Instytut Literaturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego jest współorganizatorem konferencji naukowej pt. „Ulisses w czasach brexitu. Literatura i kultura irlandzka wobec rzeczywistości społeczno-politycznej”. Seminarium będzie połączone ze spotkaniami: z tłumaczami (m.in. z Maciejem Świerkockim, który opowie o swoim przekładzie Ulissesa), autorami (m.in. z Emilie Pine, która opowie o swojej niedawno przełożonej na polski książce O tym się nie mówi), działaczami kulturalnymi oraz osobami aktywnie wspierającymi rozwój Irish studies w Polsce. Wśród poruszanych tematów zaplanowano: rozmowę na temat tego, co dzieje się w polskiej irlandystyce, jak postrzegamy współczesną rzeczywistość tekstową i pozatekstową w Irlandii, a także jak (i czy w ogóle) dyskursy kulturowe wpływają na świat polityki i kształt stosunków społecznych w Dublinie i okolicach. Uczestnicy będą mieli okazję omówić skutki pandemii dla edukacji akademickiej i badań naukowych w Polsce oraz w Irlandii. Zaprezentowana zostanie refleksja, która pozwoli skupić uwagę na związkach kultury z rzeczywistością.

Zaproszenie do udziału w konferencji

Wymagana jest rejestracja za pośrednictwem adresu e-mail: ulisses.katowice2020@gmail.com.

Konferencja odbędzie się online (dla zarejestrowanych uczestników bezpośrednia transmisja z wydarzeń konferencyjnych na YouTube, a dyskusje i rozmowy realizowane przy pomocy oprogramowania Zoom Video Webinars).

Organizatorami są: Instytut Literaturoznawstwa UŚ, Fundacja Kultury Irlandzkiej, Polskie Towarzystwo Badań Irlandystycznych.

PROGRAM KONFERENCJI

Piątek – 27 listopada 2020 roku

godz. 10:00 – rozpoczęcie konferencji, słowo wstępne: prof. dr hab. Adam Dziadek (dziekan Wydziału Humanistycznego UŚ), Artur Sikora (konsul honorowy Irlandii w Poznaniu), Justyna Mazurek-Schramm (Fundacja Kultury Irlandzkiej), dr hab. Leszek Drong, prof. UŚ (Polskie Towarzystwo Badań Irlandystycznych)

godz. 10:30–11:30 – dr hab. Katarzyna Bazarnik rozmawia z Maciejem Świerkockim – o najnowszym przekładzie Ulissesa i pracy tłumacza literatury irlandzkiej