Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Kryptowaluty – oszustwo czy technologia przyszłości? | Scena Premier Naukowych

21.11.2022 - 11:50, aktualizacja 25.11.2022 - 14:23
Redakcja: wc-a

Transmisja online:

Koparki, fiaty, wieloryby i system blockchain – te pozornie losowe i niepowiązane ze sobą słowa łączą się z tematem kryptowalut, o których porozmawiamy podczas najbliższej odsłony Sceny Premier Naukowych 24 listopada, tradycyjnie o godzinie 18.00.

Na początek zastanówmy się, skąd pochodzi nazwa kryptowaluta. Odpowiedź wiąże się z kryptografią, czyli dziedziną matematyki/informatyki, której zadaniem jest zabezpieczanie informacji. W odróżnieniu od klasycznych pieniędzy, kryptowalut nie przechowujemy na kontach bankowych, tylko w wirtualnych „portfelach”, do których przypisane są pewne środki. Jak dużo pieniędzy jest w stanie pomieścić taki portfel? Otóż całkiem sporo.

W listopadzie 2021 roku najcenniejsza kryptowaluta, czyli bitcoin, osiągnęła szczytową kwotę w wysokości około 67 000 dolarów. Najwyższa wartość drugiego w kolejności ethereum wyniosła „zaledwie” 4 900 dolarów. Mimo to nad rynkiem kryptowalut znów zebrały się czarne chmury w związku z kryzysem FTX – giełdy kryptowalut z siedzibą na Bahamach. Z drugiej strony drastyczne spadki i wzrosty na giełdzie kryptowalut nikogo już nie dziwią.

Niestety, jak to z pieniędzmi bywa, wszędzie grasują oszuści, którzy żyją z naciągania ludzi naiwnych i niezaznajomionych z tematem, a kryptokradzieże są na porządku dziennym. Szybki zysk przemawia do każdego. Nie brakuje też ataków na giełdy kryptowalut i sieci handlowe, a także bezpośrednio na nas, posiadaczy cyfrowej waluty. Do tego dochodzą problemy energetyczne – dziś bitcoin zużywa mniej więcej tyle energii, co kraj wielkości Szwecji. Niemniej jednak kryptowaluty mają również wiele zalet – ich technologia prężnie się rozwija, a sam system blockchain może odegrać ogromną rolę w światowej gospodarce i przyczynić się do jej rozwoju.

Jak to się dzieje, że cyfrowe waluty osiągają tak horrendalne wartości? Jak działa system blockchain? W jakim stopniu rynek kryptowalut wpływa na światową ekonomię i jak bardzo jest od niej zależny? Czy światowi potentaci są w stanie przewidywać fluktuacje na rynku krypto i czy kiedyś doczekamy się stabilnej kryptowaluty? Więcej na ten temat już w czwartek 24 listopada o godzinie 18.00 w ramach kolejnej odsłony Sceny Premier Naukowych.

Naszymi gośćmi będą: dr inż. Przemysław Kudłacik z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego oraz dr Piotr Dąbrowski z Katedry Bankowości i Rynków Finansowych Uniwersytetu Ekonomicznego. Gospodarzem spotkania będzie tym razem Marta Paluch, dziennikarka radia eM.

Rozmowa będzie tłumaczona na Polski Język Migowy.

Scena Premier Naukowych jest wydarzeniem współorganizowanym przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię.

Przypominamy, że dotychczasowe spotkania dostępne są na kanale YouTube UŚ.

return to top