30 listopada 2016 r. podczas uroczystości wręczenia dyplomów najlepszym absolwentom Uniwersytetu Śląskiego odbyło się oficjalne ogłoszenie wyników czwartej edycji plebiscytu „Absolwent z Pasją” oraz uhonorowanie Absolwenta Honorowego US i wręczenie nagród. Do 29 listopada na stronie internetowej „Gazety Wyborczej” odbywało się głosowanie, w wyniku którego został wyłoniony Absolwent Roku.
O tytuł „Absolwenta z Pasją” roku 2016 ubiegali się: Anna Bagniewska, Gabriela Bazan, Aleksandra Janduła-Jendrzok, Radosław Matysek, Patrycja Mucha, Barbara Rosiek, Lucyna Smykowska-Karaś oraz Maciej Stanek.
Laureatką ósmego miejsca została Barbara Rosiek, która uzyskała 36 głosów. Laureatka otrzymała zaproszenie dla dwóch osób do Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, podwójne zaproszenie na spektakl „Niedziela w Parku z Georgiem” w Teatrze Rozrywki, który odbędzie się 9 grudnia 2016 r. oraz podwójne zaproszenie na operę „Traviata”, która odbędzie się 5 lutego 2017 r. w Operze Śląskiej w Bytomiu. Laureatem siódmego miejsca został Radosław Matysek, który uzyskał 64 głosy. Laureat otrzymał zaproszenie dla dwóch osób do Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, podwójne zaproszenie na spektakl „Niedziela w Parku z Georgiem” w Teatrze Rozrywki, który odbędzie się 9 grudnia 2016 r. oraz podwójne zaproszenie na operę „Cyganeria”, która odbędzie się 28 stycznia 2017 r. w Operze Śląskiej w Bytomiu. Laureatką szóstego miejsca została Patrycja Mucha, która uzyskała 105 głosów. Laureatka otrzymała zaproszenie dla dwóch osób na recital mistrzowski w wykonaniu Kwartetu Polskiego Deutsche Oper Berlin, który odbędzie się 11 grudnia 2016 roku w sali kameralnej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, podwójne zaproszenie na operę „Cyganeria”, która odbędzie się 7 stycznia 2017 r. w Operze Śląskiej w Bytomiu oraz zaproszenie dla dwóch osób do Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Laureatką piątego miejsca została Lucyna Smykowska-Karaś, która uzyskała 139 głosów. Laureatka otrzymała zaproszenie dla dwóch osób na recital mistrzowski w wykonaniu Kwartetu Polskiego Deutsche Oper Berlin, który odbędzie się 11 grudnia 2016 roku w sali kameralnej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, podwójne zaproszenie na operę „Zemsta nietoperza”, która odbędzie się 21 stycznia 2017 r. w Operze Śląskiej w Bytomiu, „Filmową encyklopedię powstań śląskich” oraz zaproszenie dla dwóch osób do Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Laureatką czwartego miejsca została Aleksandra Janduła-Jendrzok, która uzyskała 171 głosów. Laureatka otrzymała zaproszenie dla dwóch osób na recital mistrzowski Erica Lu, który odbędzie się 14 stycznia 2017 roku w sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, podwójne zaproszenie na koncert Doroty Osińskiej w Teatrze Małym w Tychach 15 stycznia 2017 r ., „Śląski Almanach Powstańczy” oraz zaproszenie dla dwóch osób do Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.
Laureatką trzeciego miejsca została Anna Bagniewska, która uzyskała 583. Laureatka otrzymała płytę Wojciecha Killara „Magnificat Victoria” od Filharmonii Śląskiej im. Henryka Góreckiego w Katowicach, podwójne zaproszenie na spektakl „Sztuka mięsa” w Teatrze Śląskim im. S. Wyspiańskiego w Katowicach na Scenie w Galerii, który odbędzie się 3 grudnia2016 r., podwójne zaproszenie na koncert Doroty Osińskiej w Teatrze Małym w Tychach 15 stycznia 2017 r., publikację „Powstaniec Śląski. Barwa i znak” od Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Laureatem drugiego miejsca został Maciej Stanek, który uzyskał 7465 głosów. Laureat otrzymał zaproszenie dla dwóch osób na koncert pod dyrekcją Giancarlo Guerrero, który odbędzie się 2 lutego 2017 roku w sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, podwójne zaproszenie na spektakl „Antygona w Nowym Jorku” w Teatrze Śląskim im. S. Wyspiańskiego w Katowicach, który odbędzie się 11.12.2016 r., podwójne zaproszenie na spektakl „Wo-man w pomidorach" Polskiego Teatru Tańca w Teatrze Małym w Tychach, który odbędzie się 16 grudnia 2016 r., power bank, publikację Józefa Krzyka „Wojna papierowa. Powstania śląskie 1919-1921” od Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.
Zwycięzcą czwartej edycji plebiscytu „Absolwent z Pasją” Uniwersytetu Śląskiego została Gabriela Bazan, która uzyskała 8019 głosów.
Zwyciężczyni otrzymała statuetkę wykonaną przez dr hab. Katarzynę Pykę z Wydziału Artystycznego UŚ, elegancką torbę na laptopa, podwójne zaproszenie na kolację do Dworku pod Lipami w Katowicach, podwójne zaproszenie na koncert w Mediatece w Tychach, podwójne zaproszenie na operę „Cyganeria” G. Pucciniego, która odbędzie się 11 grudnia 2016 r. w Operze Śląskiej w Bytomiu, zaproszenie dla dwóch osób na koncert pod dyrekcją Giancarlo Guerrero, który odbędzie się 2 lutego 2017 roku w sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, podwójne zaproszenie na koncert Wieczór mistrzów: Indjic & Brahms, który odbędzie się 2 grudnia 2016 roku w Filharmonii Śląskiej im. Henryka Góreckiego w Katowicach, podwójne zaproszenie na spektakl „Ożenek” w Teatrze Śląskim im. S. Wyspiańskiego w Katowicach, który odbędzie się 29.12.2016 r., podwójne zaproszenie na spektakl „Wo-man w pomidorach" Polskiego Teatru Tańca w Teatrze Małym w Tychach, który odbędzie się 16 grudnia 2016 r., power bank, publikację „Leksykon mitów, symboli i bohaterów Górnego Śląska XIX i XX wieku” od Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.
Ponadto wszystkim „Absolwentom z Pasją” wręczono upominki uniwersyteckie, w skład których weszły: kalendarz trójdzielny Uniwersytetu Śląskiego, notes, długopis, wizytownik, elegancka przypinka, pen drive, płyta „Inspiration” Wojciecha Golca oraz kubek z śląskim hasłem „Je żeś USia”, oznaczającym „Jesteś u siebie”, którego koncepcja i projekt kubka powstały w ramach zajęć w Kolegium Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych.
W trakcie uroczystości uhonorowano również Absolwenta Honorowego Uniwersytetu Śląskiego – Jacka Jędrzejowskiego, absolwenta fizyki na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego, prezesa spółki i3D, która 10 lat temu była pierwszą firmą działającą na rynku wirtualnej rzeczywistości. Projekty realizowane przez i3D wielokrotnie zyskiwały uznanie w Polsce i zagranicą. Nominowany w 2011 przez firmę doradczą Ernst & Young do tytułu Przedsiębiorca Roku. Magazyn Brief, w lutym 2012 roku, docenił jego zaangażowanie w tworzeniu i3D plasując jego osobę na 7 miejscu rankingu „50 najbardziej kreatywnych w biznesie”. Za innowacyjną działalność Jacek Jędrzejowski otrzymał w 2013 roku nagrodę prezydenta miasta Gliwice „Gliwicki Lew”. i3D realizuje wysokiej jakości projekty dla klientów w Polsce i na świecie, dostarczając wyjątkowych wrażeń opartych o rozwiązania wirtualnej rzeczywistości. Jacek Jędrzejowski ma na swoim koncie liczne sukcesy z zakresu wdrażania projektów badawczo-rozwojowych oraz pozyskiwania funduszy z programów unijnych na rozwój innowacyjnych produktów i rozwiązań. Pielęgnuje współpracę ze środowiskiem akademickim, m.in. ze swoją Alma Mater, poprzez realizację wspólnych przedsięwzięć. Jacek Jędrzejowski otrzymał mozaikę witrażową autorstwa Agaty Kokotek, studentki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego.