Międzynarodowa konferencja przekładoznawcza

16.09.2022 - 12:46, aktualizacja 19.09.2022 - 12:25
Redakcja: K.S

Od 28 do 30 września 2022 roku odbywać się będzie międzynarodowa konferencja przekładoznawcza pt. „Modernizm w przekładzie”. Jej celem jest skonfrontowanie rożnych sposobów rozumienia i teoretyzowania nowoczesności w przekładzie oraz modernistycznych praktyk przekładowych.

Wydarzenie będzie odbywało się:

• 28 września o godz. 19.00 w Miejskim Domu Kultury w Lublińcu (ul. Plebiscytowa 9) – projekcja filmu pt. „Wyprawa na ryby i gawędy rybackie ” oraz rozmowa z reżyserem profesorem sztuki Milanem Trencem, krytykiem filmowym prof. Nikicą Giliciem oraz znawcą renesansu prof. Ivanem Lupiciem, którą poprowadzi Leszek Małczak;
  • 29 września – całodzienne obrady naukowe w sali konferencyjnej w Hotelu Zamek w Lublińcu (ul. Grunwaldzka 40);
  • 30 września – wykłady popularnonaukowe, podczas których zostaną wygłoszone dwa popularnonaukowe wykłady adresowane do uczniów szkół średnich. Prelegentami będą: dr. hab. Leszka Małczaka, prof. UŚ („W szponach ideologii. O wpływie polityki na przekład literacki”) oraz dr hab. Tamara Brzostowska-Tereszkiewicz, prof. IBL („Czym jest nowoczesność w przekładzie? Bieguny modernistycznego przekładu literackiego”) odbędą się w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Lublińcu (ul. Sportowa 3) w godz. 9.00–12.00.

W konferencji wezmą udział naukowcy z kraju i zagranicy z czternastu ośrodków akademickich oraz instytucji badawczych: Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Akademii Sztuk Pięknych w Zagrzebiu, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu w Lublanie, Uniwersytetu w Osijeku, Uniwersytetu w Rijece, Uniwersytetu w Zadarze, Uniwersytetu w Zagrzebiu, Instytutu Literatury i Sztuki w Belgradzie oraz Zakładu Leksykograficznego w Zagrzebiu.

Od 1 października 2022 roku o godz. 18.00. w kinie Kosmos w Katowicach również będzie można zobaczyć projekcję chorwackiego filmu ubogaconą spotkaniem z twórcami filmu.

Wydarzenie jest dofinansowane z programu „Doskonała nauka” Ministerstwa Edukacji i Nauki. Projekt koordynują dr hab. Leszek Małczak, prof. UŚ oraz dr hab. Tamara Brzostowska-Tereszkiewicz, prof. IBL.

Szczegółowy program konferencji znajduje się na głównej stronie organizatorów.