Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

„Nistotamowim – odczuwanie i rozumienie: trzyetapowy indygenny proces performatywny” | Wizyta Floyda Favela

07.03.2024 - 15:45, aktualizacja 13.03.2024 - 14:43
Redakcja: OO

W kwietniu 2024 roku Instytut Nauk o Kulturze oraz zespół badawczy Trans-Indigena na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląśkiego w Katowicach gościć będą Floyda Favela – teoretyka teatru, reżysera, eseistę i lidera kulturalnego mieszkającego w Poundmaker Cree Nation, rdzennej społeczności Kri w Saskatchewan (Kanada). Favel podzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z zakresu indygennych metod i procesów performatywnych opartych na indygennej epistemologii, ontologii, tradycyjnych praktykach, opowiadaniu i architekturze.

Favel uważa performans indygenny za gatunek artystyczny, a nie gatunek definiowany przez jakąkolwiek kategorię kolonialną, np. opartą na tożsamości. Stwierdza, że ​​„tożsamość jako kategoria kolonialna jest przestarzała, jeśli chodzi o performans”. Jego proces pracy ma charakter duchowy, międzykulturowy i zachodzi w relacji z ziemią.

Gość zaoferuje unikalne doświadczenie swojej metody podzielone na trzy części: pierwsze dwie (wykład i warsztaty) są bezpłatne i otwarte dla społeczności uniwersyteckiej, jak i dla zaproszonych szkół ponadpodstawowych czy przedstawicieli środowisk artystycznych. Wydarzenia te są organizowane przez zespół badawczy Trans-Indigena i odbędą się w siedzibie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Warsztaty adresowane są przede wszystkim do studentów zainteresowanych indygennymi metodologiami, performansem, sztuką i kulturą ale również do uczniów szkół ponadpodstawowych. Trzecia, kulminacyjna część, czyli weekendowe doświadczenie metody i procesu NpC w relacji z ziemią (land-based), organizowane jest poza uniwersytetem w miejscowości Krzywa w Beskidach Niskich od 12 do 14 kwietnia 2024 roku. Udział w warsztatach jest wyłącznie dla osób zarejestrowanych na to wydarzenie.

Favel weźmie także udział w pokazie swojego filmu o szkołach rezydencjonalnych
w Kanadzie, po którym odbędzie się otwarty panel dyskusyjny na temat mniejszości, odzyskiwaniu oraz o podmiotowości kultur rdzennych. Do gościa dołączą zaproszeni paneliści. Organizatorem tego wydarzenia, które odbędzie się 15 kwietnia 2024 roku o godz. 18.00 w Teatrze Śląskim w Katowicach, jest dr Aneta Głowacka, prof. UŚ.

Zaproponowane wydarzenia mają charakter edukacyjny, popularyzatorski oraz animacyjno-kulturowy i włączają wiedzę naukową w rozwój działań kulturowych
i społecznych. Wydarzenia te umożliwiają również kontynuację międzynarodowej współpracy badawczej i artystycznej członków zespołu Trans-Indigena z Floydem Favelem.

Harmonogram wydarzenia

Część I: wykład

3 kwietnia, godz. 13.45–15.15, Wydział Humanistyczny UŚ (Sosnowiec, ul. Grota Roweckiego 5, Sala Rady Wydziału)
(wydarzenie otwarte, w języku angielskim)

Indygenny performans wykraczający poza kategorie kolonialne

Promocja książki pt. Piszący z ziemi. Teatr indygenny Floyda Favela, pod red. Anety Głowackiej i Eugenii Sojki, SIW, Katowice 2021

Część II: warsztaty dwudniowe

8 i 10 kwietnia, godz. 13.45–17.00, Wydział Humanistyczny UŚ (Sosnowiec, ul. Grota Roweckiego 5, Sala Rady Wydziału)
(dla zarejestrowanych uczestników, liczba miejsc ograniczona)

Warsztaty indygennej metody performatywnej – NpC

Zapisy: dr Sabina Sweta Sen-Podstawska (sabina.sen@us.edu.pl)

Wydarzenia dodatkowe

Część III: warsztaty weekendowe z ceremonią

12–14 kwietnia, Krzywa, Beskid Niski
zapisy: sabina.sweta@gmail.com

Pokaz filmu i panel dyskusyjny
15 kwietnia, godz. 18.00, Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego (Katowice, Rynek 10, Scena w Malarni)

Mniejszości. Odzyskiwanie. Dyskusja na temat podmiotowości kultur rdzennych
Kontakt: dr Aneta Głowacka, prof. UŚ (aneta.glowacka@us.edu.pl)

grafika promująca wizytę Floyda Favela, harmonogram dostępny także w wersji tekstowej

Floyd Favel

Floyd Favel to teoretyk teatru, reżyser, pedagog i eseista. Studiował teatr w Danii, w Tukak Teatret, w szkole dla Inuitów i Samów oraz we Włoszech u polskiego reżysera teatralnego Jerzego Grotowskiego. Jako kurator Muzeum Poundmaker zdobył Międzynarodową Nagrodę Turystyki Indygennej w 2018 roku i jest dyrektorem festiwalu Poundmaker Indigenous Performance, który nazywa „eksperymentem w zakresie ceremonii, występów i sztuki w społeczności indygenej w strukturach rdzennych”. Jest głęboko związany ze swoją rdzenną społecznością, żyjąc w niej, a także jest jednym z niewielu przywódców ceremonialnych. W 2021 roku wyprodukował i napisał scenariusz do filmu dokumentalnego Ashes and Embers, opowiadającego o pożarze szkoły rezydencjonalnej Delmas Indian Residential School w 1948 roku, którego premiera odbyła się na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Presence Autochthone w Montrealu, a pokazana została na Festiwalu Filmowym Imaginative w Toronto. Obecnie prowadzi badania dotyczące rdzennych szkół rezydencjonalnych i przygotowuje na ten temat kolejny film. Jego zbiór esejów na temat metod teatralnych i dziennikarstwa ukazał się w języku polskim w 2022 roku nakładem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jest to pierwsza opublikowana książka, która artykułuje i opisuje rdzenną metodę teatralną. Od 2014 roku wykłada o indygennych metodach opowiadania (Indigenous Storytelling) jako gościnny wykładowca na Uniwersytecie Concordia w Montrealu.

grafika promująca warsztaty z Floydem Favelem, szczegóły także w wersji teksowej

Szczegółowe informacje związane z rejestracją na warsztaty można uzyskać u organizatorki: dr Sabina Sweta Sen-Podstawska, sabina.sen@us.edu.pl, Instytut Nauk o Kulturze, Zespół Badawczy Trans-Indigena, Wydział Humanistyczny, Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Wydarzenie realizowane jest w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024, w paśmie Miasto-Region-Akademia.

return to top