10 września 2016 roku na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbędzie się ogólnopolska konferencja studentów i doktorantów pt. „Film i filozofia”, której organizatorem jest Instytut Filozofii UŚ.
Pytanie o filozoficzne aspekty kinematografii rodzi się w sposób naturalny, nietrudno zauważyć, że twórcy filmowi czerpią z filozofii, a sam film wpływa z kolei na sposób jej uprawiania, tematykę i umożliwia wizualizację filozoficznych koncepcji. Konferencja ma być okazją do zastanowienia się nad problemem spotkania młodej dziesiątej muzy z długą tradycją filozoficzną. W centrum zainteresowań znaleźć się mogą zarówno zagadnienia metodologiczne, jak i analizy konkretnych przykładów przenikania się tych sfer. Zdradzające Heideggerowską proweniencję obrazy Terrence’a Malicka, pełne sokratejskiej ironii filmy Woody'ego Allena czy też oglądane w kluczu problemu Boga i psychoanalizy mistrzowskie dzieła Ingmara Bergmana oraz wiele innych cennych produkcji, a także, z drugiej strony, analizy Slavoja Žižka. Wśród proponowanych zagadnień znajdują się następujące kręgi tematyczne:
- film jako doświadczenie duchowe,
- film jako nośnik refleksji filozoficznej,
- film – opisywanie czy kreowanie świata,
- recepcja tradycji filozofii zachodniej w kinie Dalekiego Wschodu,
- ideologia i propaganda w filmie,
- problem prawdy a kinematografia. Prawda w gatunkach filmowych: dokument, realizm, realizm magiczny, surrealizm, fantastyka, science fiction,
- Bóg i religia w obrazie filmowym,
- film a epistemologia zjawiska immersji: relacja widz – postać filmowa,
- problem ciała i płci w filmie – feminizm, seksizm i problematyka gender.
Wydarzenie adresowane jest do przedstawicieli różnych nauk przyjmujących odmienne perspektywy badawcze. Zgłoszenie chęci udziału w konferencji należy przesyłać do 25 sierpnia drogą elektroniczną na adres e-mail: filmifilozofia@gmail.com. Udział w konferencji jest bezpłatny.
Szczegółowe informacje dostępne są na Facebooku.