[ONLINE] „Epikureizm: wygaszanie lęków”. Wykład dr. Marcina Fabjańskiego

25.05.2020 - 11:57, aktualizacja 26.05.2020 - 10:17
Redakcja: OO

Instytut Filozofii Uniwersytetu Śląskiego organizuje kolejny wykład dr. Marcina Fabjańskiego w ramach cyklu „Antyczne terapie: cztery modele rozkwitania”. Tematem trzeciego spotkania, odbywającego się w formie zdalnej, będzie „Epikureizm: wygaszanie lęków”.

Epikureizm to najbardziej psychoanalityczna z antycznych terapii, skupiona na badaniu źródła naszych lęków i innych podrażnień psychicznych. Epikur cenił sobie przyjaźń we wspólnocie dociekań, dlatego otworzył swój ogród na obrzeżach Aten, symbolicznie wskazując na to, że nie odcina się od życia miasta, ale też nie zanurza się w nim bezmyślnie. Mówił: „Usuń strach przed śmiercią, a usuniesz pozostałe udręki i osiągniesz ataraksję – stan psychofizycznej równowagi”. Pisał: „A zatem śmierć, najstraszniejsze z nieszczęść, wcale nas nie dotyczy, bo gdy my istniejemy, śmierć jest nieobecna, a gdy tylko śmierć się pojawi, wtedy nas już nie ma”. Pytanie, na ile ta formuła jest dziś skuteczna?

W trakcie spotkania będzie można zadawać prowadzącemu pytania na czacie. Wydarzenie obecne jest na Facebooku.

Dr Marcin Fabjański jest filozofem z 25-letnim doświadczeniem w nauczaniu akademickim, prowadzeniu warsztatów i poradnictwie. Studiował filozofię w Poznaniu i w Yorku (Wielka Brytania). Dwa lata spędził w Azji – m.in. w Indiach, Chinach, Nepalu, Tajlandii i Birmie. Jest autorem pierwszego polskiego poradnika praktyki filozoficznej „Stoicyzm Uliczny”, siedmiu innych książek, filmów dokumentalnych, scenariuszy oraz reportaży. W Parco Naturale dei Monti Simbruini, niedaleko Rzymu, stworzył Apenińską Szkołę Żywej Filozofii.

Transmisja spotkania: