[ONLINE] Klub Myśli Ekologicznej: „Ziemia – nasz jedyny, wspólny dom”

08.06.2021 - 15:03, aktualizacja 14.06.2021 - 15:01
Redakcja: OO

Gościem kolejnego spotkania Klubu Myśli Ekologicznej będzie Ewa Ewart – dziennikarka i producentka filmów dokumentalnych, wielokrotnie nagradzana reżyserka filmów dokumentalnych, specjalizująca się w filmach przełomowych i mocno przemawiających do odbiorcy. Tematem wydarzenia będzie: „Ziemia – nasz jedyny, wspólny dom”.

Spotkanie odbędzie się online na Facebooku oraz na kanale YouTube. Rozmowę z gościem poprowadzą: prof. Piotr Skubała z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego, ekolog, akarolog, etyk środowiskowy, edukator ekologiczny, działacz na rzecz ochrony przyrody, aktywista klimatyczny oraz dr Ryszard Kulik z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot, psycholog, aktywista ekologiczny, trener treningu psychologicznego, ekofilozof skoncentrowany na głębokiej ekologii, autor książek i artykułów poświęconych relacji człowiek–przyroda.

Ewa Ewart urodziła się i wychowała w Polsce, ale większość swojego życia zawodowego spędziła w Wielkiej Brytanii, pracując dla telewizji BBC. Podróżowała i pracowała w wielu krajach na świecie, gdzie zrealizowała dokumenty śledcze, polityczne i programy poruszające kwestie społeczne. Jej filmy ujawniły nowe informacje o kwestiach takich, jak korupcja w Rosji Borysa Jelcyna, tajne więzienia w Korei Północnej, wojna domowa w Kolumbii. Film „Klątwa Obfitości” pokazuje konsekwencje eksploatacji złóż ropy dla mieszkańców Parku Yasuni w Ekwadorze i stawia pytanie, czym ryzykujemy, jeżeli radykalnie nie zmienimy swojego podejścia do wydobycia ropy naftowej na świecie. Od kilku lat Ewa Ewart jest prezenterką pasma filmów dokumentalnych o tematyce zagranicznej w TVN24 i TVN24Bis. Jest także mówcą motywacyjnym dla różnych grup odbiorczych, z którymi dzieli się swoim doświadczeniami opisanymi w książce „Widziałam”.