Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English

[ONLINE] Seminarium „Setting up and running a cognitive neuroscience lab” dr. Alexa Clarke’a

06.10.2021 - 08:53, aktualizacja 27.01.2022 - 15:46
Redakcja: AJS
Tagi: dr Alex Clarke, Metropolitalny Fundusz Wspierania Nauki

Uniwersytet Śląski w Katowicach będzie gościć dr. Alexa Clarke’a, neuronaukowca poznawczego i behawioralnego z Uniwersytetu Cambridge (Wielka Brytania), który wygłosi dwa wykłady i seminarium w formie zdalnej na temat reprezentacji neuronalnych w ludzkim mózgu.

Seminarium pt. „Setting up and running a cognitive neuroscience lab” rozpocznie się 13 października o godz. 9.00. Spotkanie wpisuje się w program Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE.

 

Tematyka

Podczas seminarium uczestnicy będą mogli zapoznać się z praktycznymi aspektami przetwarzania danych w obrazowaniu mózgu i projektowaniu badań pod kątem różnych metod. Spotkanie rozpocznie się od wprowadzenia w tematykę zestawu danych (MEG) – tego, co mierzyliśmy, jakie były bodźce oraz kilku punktów dotyczących analizy. Omówione zostaną także etapy analizy danych RSA dla danych MEG w Matlab, w tym tworzenie modeli RDM, a następnie – poszczególne etapy analizy danych.
Uczestnicy porozmawiają również o tworzeniu przestrzeni badawczych. Dr Alex Clarke opowie o swoim doświadczeniu w finansowaniu wczesnych etapów kariery naukowej.
 

Wykładowca

Dr A. Clarke jest światowej klasy naukowcem skupiającym się na dynamice neuronalnej i mechanizmach, dzięki którym widzenie aktywuje semantykę, oraz na tym, jak nasza wiedza o otaczającym nas świecie zmienia tę dynamikę. Łącząc magnetoencefalografię (MEG), elektroencefalografię (EEG), funkcjonalne obrazowanie rezonansem magnetycznym (fMRI), neuropsychologię i rozszerzoną rzeczywistość (AR), przyjmuje multimodalne podejście, aby lepiej zrozumieć naturę reprezentacji semantycznych w mózgu.

Uzyskał doktorat z psychologii eksperymentalnej w Clare College na Uniwersytecie Cambridge w Wielkiej Brytanii w 2011 roku pod kierunkiem prof. Lorraine K. Tyler. Obecnie jest stypendystą programu Sir Henry Dale, będącym współpracą między Towarzystwem Królewskim w Londynie a Fundacją Wellcome Trust. Program jest przeznaczony dla wybitnych naukowców z tytułem doktora, chcących zbudować własną, niezależną karierę badawczą w instytucji z siedzibą w Wielkiej Brytanii, zajmującą się ważną kwestią biomedyczną. Dr A. Clarke jest również wykładowcą w St. John’s College Cambridge i na Uniwersytecie Cambridge. Wcześniej był wykładowcą na Uniwersytecie Anglia Ruskin i badaczem na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis (USA) i na Uniwersytecie Cambridge. Jest autorem ponad 30 prac naukowych w obszarze badań nad pamięcią, widzeniem, semantyką i neuroobrazowaniem.

Udział w spotkaniu

Spotkanie odbędzie się online na platformie Zoom (Meeting ID: 989 4045 8227, Passcode: 584855).

Nagranie ze spotkania (w języku angielskim)

 


Logo Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

Projekt pt. „Badanie aktywności mózgu człowieka w różnych stanach poznawczych” został dofinansowany przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię w ramach programu „Metropolitalny Fundusz Wspierania Nauki” w latach 2019–2022. Kwota dotacji wyniosła 18 414,00 złotych.

return to top