[ONLINE] Spotkanie wokół książki „Powracająca ceremonia” Julio Cortázara

15.01.2021 - 10:48, aktualizacja 15.01.2021 - 13:16
Redakcja: OO

Uniwersytet Śląski w Katowicach i Biblioteka Śląska, we współpracy z Instytutem Cervantesa w Krakowie, organizują spotkanie online wokół książki „Powracająca ceremonia” Julio Cortázara. To dwujęzyczny, hiszpańsko-polski wybór wierszy wybitnego Argentyńczyka, przetłumaczony na język polski przez prof. Jacka Lyszczynę i opublikowany nakładem Biblioteki Śląskiej pod koniec 2020 roku.

Czytanie prozy Julio Cortázara – przede wszystkim jego „Gry w klasy” czy znakomitych opowiadań – było i często nadal jest doświadczeniem formatywnym dla wielu czytelników. „Powracająca ceremonia” jest zaproszeniem do poznania – czy też do ponownej lektury – poezji Cortázara. Publikacja jest również formą hołdu dla zmarłego na początku 2020 roku prof. Jacka Lyszczyny, historyka literatury, znawcy romantyzmu i śląskiej poezji, tłumacza poezji hiszpańskiej (między innymi Federico Garcíi Lorki), ważnej postaci katowickiej społeczności akademickiej i wielkiego przyjaciela Biblioteki Śląskiej.

W wydarzeniu wezmą udział Jesús Marchamalo García, hiszpański pisarz i dziennikarz zajmujący się twórczością Cortázara, autor poświęconych mu publikacji i wystaw, a także dr Katarzyna Gutkowska-Ociepa, hispanistka z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Spotkanie poprowadzą dr hab. Małgorzata Myśliwiec, prof. UŚ i dr Cecylia Tatoj z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Wydarzenie będzie transmitowane za pośrednictwem platformy Zoom (ID: 928 9909 1240, hasło: sg01Tu) oraz uniwersyteckiego kanału YouTube.

O serii Bibliotheca Translata

plakat promujący spotkanie wokół książki „Powracająca ceremonia” Julio Cortazara

Plakat promujący spotkanie wokół książki „Powracająca ceremonia” Julio Cortazara

Opis alternatywny plakatu (w języku hiszpańskim)