[ONLINE] Spotkanie wspólnoty UŚ na temat sposobu kształcenia w aktualnej sytuacji pandemicznej

07.12.2021 - 15:22, aktualizacja 08.12.2021 - 15:50
Redakcja: wc-a
Tagi: coronavirus, distance learning, koronawirus, kształcenie zdalne, meeting, spotkanie

Szanowni Państwo,

zapraszam członków wspólnoty akademickiej Uniwersytetu Śląskiego do uczestnictwa w spotkaniu otwartym, dotyczącym sposobu kształcenia w obecnej sytuacji epidemicznej. Odbędzie się ono w formie zdalnej, za pośrednictwem platformy MS Teams,  9 grudnia o godz. 18.30.

Planowane wydarzenie zostało poprzedzone spotkaniem władz rektorskich z przedstawicielami Uczelnianej Rady Samorządu Studenckiego oraz wydziałowych rad samorządu studenckiego, które odbyło się w miniony piątek. Zasadnicza część spotkania dotyczyła opinii studentów na temat bezpieczeństwa pracy i studiowania w UŚ, w związku z kolejną falą epidemii oraz ewentualnych zmian w organizacji pracy i kształcenia. Z informacji przekazanych przez większość wydziałów wynika, że wśród studentów panuje przekonanie, iż uczelnia powinna funkcjonować niezmiennie w dotychczasowym trybie hybrydowym. Studenci najbardziej licznych wydziałów podnoszą jednak wątpliwości i postulują czasowe zawieszenie kształcenia w trybie stacjonarnym.

Uważamy, że podjęcie tak ważnych decyzji powinno być poprzedzone dyskusją całej wspólnoty, dlatego w najbliższy czwartek chcielibyśmy zaproponować spotkanie, które zostanie podzielone na dwie części: wypowiedzi ekspertów oraz dyskusję wspólnoty akademickiej. Moderatorem spotkania będzie Małgorzata Poszwa – przewodnicząca Uczelnianej Rady Samorządu Studenckiego.

W pierwszej części spotkania głos zabiorą:

• dr hab. n. med. Jerzy Jaroszewicz, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Chorób Zakaźnych i Hepatologii w Bytomiu, który przedstawi doniesienia naukowe oraz informacje z praktyki szpitalnej, dotyczące obecnych wariantów COVID-19,
  • prof. dr hab. Tomasz Pietrzykowski, koordynator krajowy Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich ds. COVID-19, który zapozna nas z ogólnopolskimi danymi oraz rozwiązaniami rekomendowanymi w środowisku akademickim.

Osoby zainteresowane możliwością zabrania głosu mogą skorzystać z dostępu do spotkania za pośrednictwem MS Teams.

Szczegóły dotyczące aktywacji konta MS Teams (Office 365) dla wspólnoty akademickiej Uniwersytetu Śląskiego można znaleźć po zalogowaniu do systemu USOS w zakładce „Dla Wszystkich/Konto Office 365”. Spotkanie zostanie również nagrane i udostępnione na platformie YouTube.

Zasady uczestnictwa w dyskusji w trakcie spotkania otwartego:

• uczestnicy, którzy chcą zadawać pytania w trakcie spotkania będą mogli to zrobić z wykorzystaniem opcji „podniesienia ręki”,
  • administrator spotkania będzie przyznawał możliwość wypowiedzenia się kolejnym zgłaszającym się osobom,
  • czas zadawania pytania będzie ograniczony do 1 minuty,
  • czas przeznaczony na zaprezentowanie stanowiska będzie wynosić 3 minuty,
  • czas na odpowiedzi oraz komentarze do stanowisk będzie wynosić 3 minuty,
  • link dla członków wspólnoty akademickiej UŚ pozwalający na aktywne uczestnictwo w drugiej części wydarzenia: teams.microsoft.com.

Zapraszam do rozmowy.

Ryszard Koziołek
Rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Spotkanie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy.