Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

[ONLINE] „Stoicyzm: panowanie nad wewnętrzną mową”. Wykład dr. Marcina Fabjańskiego

12.05.2020 - 10:58, aktualizacja 14.05.2020 - 08:16
Redakcja: AJS

„Antyczne terapie: cztery modele rozkwitania” to cykl wykładów, które wygłosi dr Marcin Fabjański. Spotkania, organizowane przez Instytut Filozofii Uniwersytetu Śląskiego, prowadzone będą w formie zdalnej.

W wielu szkołach starożytnych postrzegano filozofię jako terapię duszy, która ma prowadzić do pełnego rozwinięcia ludzkiego potencjału, czyli rozkwitnięcia (zwanego eudajmonią, czy przebudzeniem umysłu). Podczas wykładów zostaną przedstawione cztery style antycznej terapii – stoicki, buddyjski, epikurejski i taoistyczny – oraz to, jak odkrycia owych szkół mogą pomóc nam dobrze żyć we współczesnym świecie.

Tematem pierwszego wykładu będzie: „Stoicyzm: panowanie nad wewnętrzną mową”.

Stoicy ćwiczyli się pilnie w skupianiu uwagi na procesach myślowych oraz rozumieniu ich wpływu na emocje i sposób działania (prohairesis). Wykład odpowie na pytanie, na czym polega ten szczególny trening i jaką rolę pełni w nim rozwijanie cnót oraz pozytywnych cech charakteru. Stoicyzm wytworzył swoje własne techniki medytacyjne, zbliżone nieco do współczesnych technik uważnościowych, dające się stosować w codziennym życiu. Ukoronowaniem praktyki stoickiej, rozkwitnięciem według tej szkoły, ma być dostrojenie do Wszechnatury. Dążenie do tak rozumianego rozkwitnięcia sprawia, że filozofia stoicka jest terapią zaangażowaną metafizycznie, podobnie jak trzy pozostałe terapie, które zostaną zaprezentowane podczas kolejnych spotkań.

Wykłady w formie zdalnej odbywać będą się w czwartki o godzinie 17.15. W trakcie spotkań będzie można zadawać prowadzącemu pytania na czacie.

Dr Marcin Fabjański jest filozofem z 25-letnim doświadczeniem w nauczaniu akademickim, prowadzeniu warsztatów i poradnictwie. Studiował filozofię w Poznaniu i w Yorku (Wielka Brytania). Dwa lata spędził w Azji – m.in. w Indiach, Chinach, Nepalu, Tajlandii i Birmie. Jest autorem pierwszego polskiego poradnika praktyki filozoficznej „Stoicyzm Uliczny”, siedmiu innych książek, filmów dokumentalnych, scenariuszy oraz reportaży. W Parco Naturale dei Monti Simbruini, niedaleko Rzymu, stworzył Apenińską Szkołę Żywej Filozofii.

Transmisja wykładu:

return to top