[ONLINE] „Taoizm: ucieczka od sztywności”. Wykład dr. Marcina Fabjańskiego

02.06.2020 - 10:26, aktualizacja 02.06.2020 - 16:20
Redakcja: MJ
Tagi: wykład online

Instytut Filozofii Uniwersytetu Śląskiego organizuje wykład dr. Marcina Fabjańskiego pt. „Taoizm: ucieczka od sztywności” – ostatni z cyklu: „Antyczne terapie: cztery modele rozkwitania”.

Gdy Laozi był już starcem, porzucił pracę w królewskich archiwach, razem z bogactwem i władzą, które ta praca dawała, i wyruszył w góry, by tam – wolny od konwencji kulturowych, sztywności języka i polityki – medytacyjnie dostroić się do procesu życia. Obserwacja natury, szukanie w niej wzorców do naśladowania, ekspozycja ciała i umysłu na jej działanie – oto taoistyczna recepta na rozkwitanie i złączenie się z siłą twórczą wszechświata zwaną dao. Ten styl uprawiania filozofii spodoba się indywidualistom i samotnikom, tym co nie lubią zgiełku oraz sztywnych reguł. W trakcie wykładu zostanie zderzony taoistyczny ideał Laozi z odkryciami Karen Horney, dotyczącymi neurozy we współczesnym świecie.

Wykład odbędzie się w formie zdalnej. W trakcie spotkania będzie można zadawać prowadzącemu pytania na czacie.

Transmisja wykładu:

Dr Marcin Fabjański jest filozofem z 25-letnim doświadczeniem w nauczaniu akademickim, prowadzeniu warsztatów i poradnictwie. Studiował filozofię w Poznaniu i w Yorku (Wielka Brytania). Dwa lata spędził w Azji – m.in. w Indiach, Chinach, Nepalu, Tajlandii i Birmie. Jest autorem pierwszego polskiego poradnika praktyki filozoficznej „Stoicyzm Uliczny”, siedmiu innych książek, filmów dokumentalnych, scenariuszy oraz reportaży. W Parco Naturale dei Monti Simbruini, niedaleko Rzymu, stworzył Apenińską Szkołę Żywej Filozofii.

Wydarzenie na Facebooku: www.facebook.com.