Uniwersytet Śląski w Katowicach będzie gościć prof. Zhendonga Jina z The University of Iowa (USA), który wygłosi wykłady i poprowadzi seminaria online z zakresu syntezy chemicznej. Trzecie spotkanie, którego tematem będzie „Totalna synteza rezerpiny (R.R. Woodward)”, rozpocznie się 24 maja 2021 roku o godz. 16.00. Inicjatywa realizowana jest w ramach projektu „Development of novel anticancer agents / Rozwój nowych leków przeciwnowotworowych”.
Tematyka wykładu
Podczas wykładu zostanie przedstawiona totalna synteza rezerpiny na podstawie prac grupy R.R. Woodwarda. Rezerpina to alkaloid pochodzenia naturalnego wyizolowany z korzeni Rauwolfia żmijowa, zgrzyn żmijowy (ang. Indian snakeroot) (Rauvolfia serpentina), rośliny rosnącej u podnóża Himalajów. Jest pochodną indolu, zaliczaną do alkaloidów indolowych typu johimbanu. Jest estrem kwasu trimetoksybenzoesowego.
Wykładowca
Profesor Zhendong Jin jest światowej klasy naukowcem zajmującym się badaniami na styku chemii i biologii, w szczególności syntezą złożonych związków chemicznych pochodzenia naturalnego o zastosowaniach medycznych. Od dziesięciu lat pracuje nad rozwojem leków przeciwnowotworowych nowej generacji – przeciwko nowotworom złośliwym, na które do tej pory nie istnieje skuteczna farmakoterapia. Z powodzeniem, wraz ze swoim zespołem, stworzył innowacyjną technologię opracowywania leków, inspirowaną produktami naturalnymi. Jego zespół opracował dwa bardzo obiecujące farmaceutyki antyrakowe pierwszej klasy. Prof. Zhendog Jin jest pracownikiem UI College of Pharmacy w Iowa City w USA.
Rejestracja uczestników
Wykłady odbywać się będą w formie zdalnej na platformie Zoom. Link do rejestracji: formularze.us.edu.pl/spotaknia_naukowe.
Projekt „Development of novel anticancer agents / Rozwój nowych leków przeciwnowotworowych” został dofinansowany przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię w ramach Programu „Metropolitalny Fundusz Wspierania Nauki” w latach 2019–2022. Kwota dofinansowania wyniosła 15 741,00 zł.