Trzynaste spotkanie z cyklu webinariów Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE poprowadzi dr Agata Daszkowska-Golec, prof. UŚ z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego.
Link do transmisji pojawi się tuż przed spotkaniem, czyli 8 lipca o godz. 20.00 (na stronie wydarzenia oraz na profilu FB Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE: www.facebook.com/slaskifestiwalnauki.katowice).
W ekspozycji na stres rośliny – w przeciwieństwie do organizmów zwierzęcych – zdają się być na przegranej pozycji. Nic bardziej mylnego. Osiadły tryb życia i wymogi z nim związane na poziomie morfologii i fizjologii stanowił od milionów lat oczko w głowie ewolucji organizmów roślinnych. Wydaje się, że właśnie brak możliwości przemieszczania się roślin spowodował, że ich reakcja na stres musi być zdefiniowana szybko i musi wydajnie zapewnić ochronę w kilkuwątkowym scenariuszu – ucieczka, adaptacja, tolerancja. Jak zatem badać to zjawisko, skoro samo w sobie stanowi wielowymiarową kompozycję przenikających się przyczyn i efektów? To wyzwanie i właśnie dlatego jest tak fascynujące! Okazuje się, że (prawie) wszystko jest w genach. „Jak funkcjonują rośliny w stresie? – wszystko jest w genach!” to opowieść o badaniach genetycznych u roślin w ekstremalnych środowiskach – od stresu suszy na Ziemi, po pozbawione grawitacji zakątki Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w przestrzeni kosmicznej.