Wykład pt. „Melodramat wobec przemian społecznych, czyli Mad Men, telewizja i serializm”, który poprowadzi prof. Anthony Barker, odbędzie się 12 kwietnia 2022 roku o godzinie 16.00.
Ostatnie dwudziestolecie można z powodzeniem określić mianem Złotego Wieku telewizyjnego serialu obyczajowego w Stanach Zjednoczonych. Rozkwit tego zjawiska wiązał się bowiem z rewolucją, jaką najpierw przyniosły narodziny telewizji kablowej, a następnie streamingu online, nie wspominając już o wielu formach technologicznej synergii, z których korzysta wiele konglomeratów medialnych. Transformacje te wygenerowały poważny zastrzyk gotówki, którą można było przeznaczyć na tworzenie nowych programów. Dziś, w stopniu daleko wyższym, niż malejące z roku na rok przychody z reklam, gwarantem funkcjonowania telewizji najwyższej jakości są jej abonenci. W klimacie rosnącego dobrobytu i coraz szerszej autonomii rozkwitają także scenarzyści, twórcy i producenci, którzy tworzą seriale, które można byłoby określić jako „autorskie”, w odróżnieniu od tych produkowanych sztampowo. Przykładem takiej „autorskiej” produkcji jest serial „Mad Men” Matthew Weinera, emitowany w latach 2007–2015.
Niniejszy wykład naświetla anatomię sukcesu dzieła Weinera, koncentrując się na tym, jak wplecione w serial autentyczne wydarzenia i lokowane w odcinkach produkty pozwalają twórcom zaznaczyć najważniejsze punkty na czasoprzestrzennej mapie Ameryki w tym właśnie okresie, gdy jej tkanka społeczna przechodziła radykalną transformację.
Profesor Anthony Barker pracuje w Instytucie Języków i Kultur Uniwersytetu w Aveiro i jest członkiem jego Rady Naukowej. Pełni w nim funkcję dyrektora do spraw badań naukowych i koordynuje działania Grupy Badawczej Kulturoznawców. Tytuł doktora nauk humanistycznych w zakresie literatury XVIII wieku uzyskał w Uniwersytecie Oxfordzkim. Był także laureatem prestiżowego stypendium Munby w obszarze badań bibliograficznych, przyznanego przez Uniwersytet Cambridge. W Uniwersytecie Aveiro prof. Barker pełnił funkcję dyrektora programów magisterskich w ramach specjalności języki obce i biznes oraz dyrektora studiów doktoranckich w dyscyplinie kulturoznawstwo. Piastował również funkcję prezesa Portugalskiego Towarzystwa Badań Anglo-Amerykańskich.
Wykład odbędzie się na platformie Zoom.