[ONLINE] Konferencja pt. „2020 Rokiem Fizyki – panel dyskusyjny”

25.11.2020 - 08:35, aktualizacja 26.11.2020 - 10:58
Redakcja: MK

Wiek XX był stuleciem, w którym wybitni naukowcy dokonali wielu przełomowych odkryć w dziedzinie fizyki. To dzięki nim możemy dziś korzystać ze świetnych rozwiązań technologicznych, bez których nikt z nas już nie wyobraża sobie życia. Odważne teorie przyczyniły się do szybkiego rozwoju medycyny, ochrony środowiska, przemysłu czy świata rozrywki. Rozwój technologii pozwolił przekroczyć granice, o których nasi przodkowie mogli czytać co najwyżej w powieściach science fiction.

Rok 2020 został ustanowiony na mocy decyzji Senatu RP Rokiem Fizyki. Z tej okazji pracownicy Instytutu Fizyki im. Augusta Chełkowskiego Uniwersytetu Śląskiego oraz Katowickiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Fizycznego organizują dwudniową konferencję pn. „2020 Rokiem Fizyki – panel dyskusyjny”.

Naukowcy związani z naszą uczelnią, jak również zaproszeni goście z polskich i zagranicznych ośrodków naukowych będą rozmawiać o najważniejszych odkryciach ubiegłego stulecia oraz o najnowszych badaniach z dziedziny fizyki i nauk pokrewnych. Czas i przestrzeń, natura cząstek elementarnych, biodostępność farmaceutyków czy prezentacja największego polskiego narzędzia badawczego – to przykłady tematów, które zaprezentują znakomici eksperci.

Wydarzenie odbędzie się w trybie online 3 i 4 grudnia 2020 roku i zostanie udostępnione na kanale YouTube Telewizji Internetowej.

Spotkania poprowadzą fizycy z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych UŚ: prodziekan ds. badań naukowych i współpracy z zagranicą dr hab. Seweryn Kowalski, prof. UŚ oraz dr Katarzyna Balin.

Honorowy patronat nad konferencją objęli rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prof. dr hab. Ryszard Koziołek oraz dziekan Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych prof. dr hab. Danuta Stróż.

Organizatorami spotkania są Instytut Fizyki im. Augusta Chełkowskiego oraz Katowicki Oddział Polskiego Towarzystwa Fizycznego.

Program konferencji: https://us.edu.pl/instytut/ifiz/rok-fizyki-2020/program/. Szczegółowe informacje dostępne są pod adresem: https://us.edu.pl/instytut/ifiz/rok-fizyki-2020/. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Wydarzenie na Facebooku