Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Pasieka na dachu Wydziału Prawa i Administracji UŚ

03.08.2017 - 09:34, aktualizacja 05.11.2019 - 11:18
Redakcja: admin

Miejskie pasieki od lat z powodzeniem funkcjonują w wielu miastach na świecie. Setki uli można zobaczyć na dachach budynków Nowego Jorku, Londynu, Toronto czy Johannesburga. W Polsce pierwsze miejskie pasieki pojawiły się w Warszawie, znajdują się m.in. na dachu Regent Warsaw Hotel lub na terenie Pałacu Kultury i Nauki. Ule instalowane są również w Krakowie, Lublinie, Toruniu, Poznaniu czy Wrocławiu. Pierwsza miejska pasieka w Katowicach została zbudowana w 2016 roku na dachu budynku Unileveru przy ul. Chorzowskiej. Kolejnym miejscem przyjaznym pszczołom jest Uniwersytet Śląski.

W środę 2 sierpnia 2017 roku na dachu Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego zamontowanych zostało sześć uli. Pomysłodawcami utworzenia uczelnianej pasieki są doktorant mgr Łukasz Nicewicz oraz mgr Agata Bednarek z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŚ. Opiekę nad całym przedsięwzięciem sprawuje dr hab. prof. UŚ Mirosław Nakonieczny, kierownik Katedry Fizjologii Zwierząt i Ekotoksykologii UŚ.

 

Mgr Łukasz Nicewicz Mgr Łukasz Nicewicz, doktorant z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŚ, prezentuje korpus jednego z uli
Fot. Sekcja Prasowa UŚ

 

Ule składają się z kilku stosunkowo lekkich korpusów układanych jeden na drugim i przymocowanych za pomocą taśmy do obciążonych betonowymi blokami palet. Do uli zostały już sprowadzone specjalnie wyselekcjonowane odmiany pszczół, które będą zbierać pyłek z pobliskich terenów porośniętych miododajnymi roślinami. Najbliżej dostępne są przestrzenie otaczające nową siedzibę Muzeum Śląskiego, porośnięte m.in. lawendą czy wrzosem. – Prowadzimy rozmowy również z przedstawicielami Międzynarodowego Centrum Kongresowego oraz Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach. Prezentujemy szczegóły dotyczące naszego projektu oraz prosimy o uwzględnienie potrzeb pszczół w kontekście zagospodarowania zielonej przestrzeni. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, już w przyszłym roku możemy spodziewać się uniwersyteckiego miodu, może wrzosowego, może wielokwiatowego, to się jeszcze okaże – mówi mgr Łukasz Nicewicz, doktorant z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŚ, jeden z pomysłodawców przedsięwzięcia.

 

Drewniane dennice do ula korpusowego  Praca przy montażu uli

Montaż uli na dachu Wydziału Prawa i Administracji UŚ
Fot. Sekcja Prasowa UŚ

Ule miejskich pasiek montowane są zazwyczaj w miejscach trudnodostępnych dla ludzi, oddalonych o co najmniej 10 metrów od granicy sąsiedniej nieruchomości czy drogi, najczęściej na dachach budynków. Jak dodaje badacz, dach Wydziału Prawa i Administracji jest odpowiednim miejscem m.in. ze względu na swoją konstrukcję oraz położenie. Warto także dodać, że pszczoły nie niepokojone nie będą zagrażać ani studentom, ani pracownikom uniwersyteckiego wydziału. Dzięki odpowiednio wybranej lokalizacji ryzyko ukąszenia zostanie zatem zminimalizowane.

 

Montaż uli na dachu budynku

Fot. Sekcja Prasowa UŚ

W ramach przygotowywanej rozprawy doktorskiej mgr Łukasz Nicewicz będzie również prowadził badania dotyczące wpływu środowiska miejskiego i związanych z nim czynników stresogennych na kondycję pszczół. Intensywny ruch samochodów, zanieczyszczenie powietrza czy ograniczona dostępność pokarmu mogą mieć znaczenie dla funkcjonowania owadów. – Moja praca badawcza będzie poświęcona tym zagadnieniom i jest to nowość na skalę światową – mówi biolog z Uniwersytetu Śląskiego. Ponadto, jak wyjaśnia, miód i pyłek pszczeli zostaną przebadane pod kątem obecności m.in. wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA) oraz ołowiu i kadmu, będących składnikami paliw. – Przeprowadzone dotychczas analizy produktów pszczół miejskich w Polsce i na świecie wykazały, że w miodzie nie ma zanieczyszczeń, a różnorodność miejskich roślin doskonale wpływa na jego smak. To pozwala mieć nadzieję, że nasz uniwersytecki miód będzie „czysty” i równie zdrowy, jak ten pochodzący z tradycyjnej pasieki – przekonuje naukowiec.

 

Mgr Łukasz Nicewicz wraz z mgr Agatą Bednarek i mgr Martą Sawadro przy ulach

Mgr Marta Sawadro, mgr Łukasz Nicewicz oraz mgr Agata Bednarek
z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŚ 
Fot. Sekcja Prasowa UŚ

Dwie osoby w strojach ochronnych, jedna trzyma w rękach podkurzacz, druga –  plaster z pszczołami

Przenoszenie pszczół do ula
Fot. Sekcja Prasowa UŚ

Zbliżenie na wnętrze ula

Zamykanie ula, szczeliny są wypełniane beleczkami
Fot. Sekcja Prasowa UŚ


Napisali o tym:

return to top