Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Podpisanie umowy ze Szkołą Podstawową nr 26 im. Rodła w Zabrzu

07.11.2023 - 14:12, aktualizacja 15.11.2023 - 08:34
Redakcja: OO

15 listopada 2023 roku o godz. 10.00 nastąpi podpisanie umowy o współpracy pomiędzy Uniwersytetem Śląskim w Katowicach a Szkołą Podstawową nr 26 im. Rodła w Zabrzu. Ze strony uczelni dokument podpisze prof. dr hab. Piotr Skubała, natomiast szkołę reprezentować będzie dyrektorka Sylwia Kot.

Współpraca dydaktyczna będzie miała charakter klimatyczno-środowiskowo-ekologiczny, dzięki czemu Szkoła Podstawowa nr 26 im. Rodła w Zabrzu stanie się pierwszą placówką w regionie z rozszerzoną edukacją klimatyczną. Patronat nad szkołą obejmie Interdyscyplinarne Centrum Badań nad Edukacją Humanistyczną UŚ, które zajmuje się m.in. humanistyką środowiskową i nowym ekologicznym odczytaniem kanonu lektur. Koordynatorami współpracy są prof. dr hab. Piotr Skubała oraz dr Magdalena Ochwat.

Podczas spotkania odbędzie się również inauguracja projektu ekologicznego „Natura(lnie) w Zabrzu”, organizowanego od 4 lat przez nauczycielki IV Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Reja w Zabrzu – Annę Foltyn-Simkę i Annę Koenigshaus, nauczycielkę Szkoły Podstawowej nr 31 w Zabrzu – Katarzynę Krulicką oraz nauczycielkę i jednocześnie dyrektorkę Szkoły Podstawowej nr 26 im. Rodła w Zabrzu – Sylwię Kot. Temat przewodni tegorocznych aktywności brzmi „Noszę się dobrze dla klimatu”, a planowane działania pokażą wpływ mody i produkcji odzieży na klimat naszej planety. Uczestnikami projektu i gośćmi wydarzenia będą uczniowie i nauczyciele z 25 zabrzańskich szkół podstawowych i średnich. W programie zaplanowano wykład prof. Piotra Skubały pt. „Pokochajmy miejsce, w którym żyjemy, a powstrzymamy kryzys klimatyczno-środowiskowy”, po którym nastąpią wykłady dotyczące problematyki fast fashion. Następnie zarówno nauczyciele, jak i uczniowie będą uczestniczyć w warsztatach.

Współpraca z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach oraz organizatorkami projektu ekologicznego „Natura(lnie) w Zabrzu” pozwoli zrealizować w mieście wiele aktywności ekologicznych. Jedną z nich będą zajęcia w ramach Akademii Klimatycznej dla nauczycieli. W tym roku jej tematem przewodnim będzie konsumpcja, fast fashion, rola lasów naturalnych i globalny problemu zmniejszania się zasobów wody na świecie. Każde spotkanie będzie połączeniem wykładu i aktywizujących warsztatów, dającym nauczycielom narzędzia do pracy z uczniami na wszystkich przedmiotach szkolnych.

W ramach współpracy z wykładowcami UŚ planowany jest EKO Festiwal Nauki, który będzie uświetniał obchody Tygodnia Ziemi w 2024 roku. Dzięki wykładom, prelekcjom i zajęciom w terenie przy wyłączonych telefonach i odłączeniu od sieci internetowej będzie można uważniej odczuwać przyrodę i zrozumieć, że jesteśmy jej częścią. Celem zajęć będzie budowanie relacyjności z naturą, które pozwoli zmotywować uczestników do działań chroniących jej zasoby.

Umowa dydaktyczna między szkołą a uczelnią zakłada również utworzenie Klimatycznej Szkoły Ćwiczeń, w której studenci, uczniowie i nauczyciele będą przekazywać sobie wiedzę i kształcić umiejętności w zakresie przedmiotów wspierających postawę uważności w kierunku świata przyrody. Celem jest stworzenie sieci, z której nauczyciele będą czerpać inspiracje, a studenci będą mieli możliwość zaprezentowania swoich pomysłów dydaktycznych i skorzystania z wiedzy doświadczonych nauczycieli.

Planowane jest również odświeżenie zbiorów szkolnej biblioteki, tak aby dać młodym czytelnikom możliwość zapoznawania się z ciekawą literaturą.

plakat promujący podpisanie umowy ze szkołą i uczelnią

return to top