Od 31 maja do 2 czerwca 2017 roku Uniwersytet Śląski gościć będzie delegację z Université du Maine (Francja). Podczas wizyty omówione zostaną dotychczasowe wspólne przedsięwzięcia, a także dalsze plany naukowe i dydaktyczne. Pobyt będzie również okazją do odwiedzenia kampusu w Chorzowie i udziału w seminarium z okazji dziesiątej rocznicy prowadzenia polsko-francuskich studiów z zakresu nanofizyki i układów mezoskopowych.
W skład delegacji wejdą przedstawiciele władz uczelni – rektor Université du Maine prof. Rachid El Guerjouma oraz prorektor ds. współpracy międzynarodowej prof. Eliane Elemaleh, a także prof. Pascal Ruello i prof. Abdelhadi Kassiba z Institut des Molécules et des Matériaux du Mans.
Pierwszego dnia wizyty delegaci spotkają się z władzami Uniwersytetu Śląskiego oraz przedstawicielami Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii. W spotkaniu, które odbędzie się w rektoracie uczelni, uczestniczyć będą także attaché ds. nauki, technologii i współpracy uniwersyteckiej Ambasady Francji w Polsce dr Sébastien Reymond i prezydent Chorzowa Andrzej Kotala. Gości podejmie JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk.
W kolejnych dniach przedstawiciele Université du Maine odwiedzą między innymi Śląskie Międzyuczelniane Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych, gdzie uczestniczyć będą w seminarium podsumowującym dotychczasową dziesięcioletnią współpracę w zakresie realizacji wspólnych studiów. Ich ukończenie umożliwia studentom obu uczelni uzyskanie podwójnych dyplomów z fizyki w ramach specjalności nanofizyka i układy mezoskopowe. Są to studia drugiego stopnia.
Współpraca naukowa pomiędzy Université du Maine a Uniwersytetem Śląskim rozpoczęła się ponad dwadzieścia lat temu, jej inicjatorami byli prof. zw. dr hab. Alicja Ratuszna i prof. Philippe Daniel. Pierwsza umowa pomiędzy uczelniami zawarta została w 1996 roku.