Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Scena Premier Naukowych | Czysta woda wokół nas? Spotkanie z prof. Andrzejem Woźnicą

09.07.2021 - 19:06, aktualizacja 12.07.2021 - 10:54
Redakcja: MJ
Tagi: Scena Premier Naukowych, Scientific Premiere Stage

Tematem dwunastej odsłony Sceny Premier Naukowych: Naukowego Talk Show będzie woda. Razem z naszym gościem, prof. Andrzejem Woźnicą z Wydziału Nauk Przyrodniczych UŚ, pochylimy się nad stanem polskich rzek, jezior i innych zbiorników wodnych. Porozmawiamy również na temat jego ciekawej wyprawy badawczej.

Woda stanowi źródło życia dla absolutnie każdego żywego organizmu. Tymczasem rosnąca populacja wraz z galopującą urbanizacją i gwałtownymi zmianami klimatycznymi, przyczyniają się do zanieczyszczenia rzek, jezior i podziemnych źródeł, a nawet do całkowitego deficytu tej kluczowej dla życia cieczy. Problem ten bada prof. dr hab. Andrzej Woźnica – specjalista w dziedzinie biochemii i ochrony środowiska. Jedną z głównych pasji naszego gościa są m.in. problemy zarządzania środowiskiem zbiorników wodnych. Uczestniczy on w szeregu projektów skupionych na zagadnieniu stanu H2O. Wraz ze swoim zespołem opracował on Automatyczny Biodetektor Toksyczności Ogólnej Wody (ABTOW) – urządzenie służące do monitorowania jakości wody.

Od 18 do 31 lipca 2021 roku prof. Andrzej Woźnica weźmie udział w wyprawie naukowo-badawczej od źródeł do ujścia Wisły w ramach projektu „Czysta Wisła? WHY NOT?”. Celem wydarzenia, realizowanego wspólnie przez Fundację Why Not i Śląskie Centrum Wody Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, jest zbadanie stanu królowej polskich rzek. Z nurtem Wisły ruszą kajaki oraz łodzie badawcze (w tym unikatowa UŚKA II), a z powietrza doglądał ich będzie balon badawczy. Podczas spływu dokonywane będą pomiary wieloparametrowe, będą również pobierane próbki do badań laboratoryjnych. Wynikiem przedsięwzięcia ma być kompleksowe opracowanie na temat stanu jakościowego wód Wisły i powietrza w jej przebiegu od źródeł do Gdańska.

Więcej na temat tej niezwykłej wyprawy dowiemy się już w czwartek 15 lipca o godzinie 18.00. Wydarzenie odbędzie się w formule online. Gospodarzem będzie tym razem Marta Paluch, dziennikarka radia eM.

Przypominamy, że dotychczasowe spotkania dostępne są na kanale YouTube Uniwersytetu Śląskiego.

Linki do transmisji:

return to top