Od 19 czerwca do 2 lipca 2023 roku gościem Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach będzie prof. Andrew Witt z Harvard University.
W ramach projektu badawczo-dydaktycznego pt. „Analiza procesu kształcenia oraz badań naukowych w kontekście potrzeb rynku pracy i partnerów biznesowych” zaplanowano publiczne wykłady, warsztaty oraz konsultacje. Wydarzenia skierowane są do wszystkich zainteresowanych pracowników i pracowniczek naukowo-dydaktycznych, doktorantów i doktorantek oraz studentów i studentek Uniwersytetu Śląskiego, a także do osób z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
Prof. Andrew Witt odwiedzi Uniwersytet Śląski na zaproszenie dr Małgorzaty Kądzieli z Instytutu Nauk o Kulturze UŚ.
Sylwetka gościa
Prof. Andrew Witt jest profesorem nadzwyczajnym w Harvard Graduate School of Design, gdzie naucza i prowadzi badania nad związkami geometrii, danych i maszyn z percepcją, projektowaniem i kulturą. Z wykształcenia jest matematykiem i architektem. Szczególnie interesuje go technicznie syntetyczne i logicznie rygorystyczne podejście do formy. Wraz Tobiasem Noltem założył studio projektowo-technologiczne Certain Measures z siedzibą w Bostonie i Berlinie, które zajmuje się systemowym i skalowalnym podejściem do problemów przestrzennych. Do klientów biura należą producenci materiałów, agencje rządowe, firmy infrastrukturalne, fundusze inwestycyjne, start-upy medyczne i instytucje kultury. Prace studia Certain Measures znajdują się w stałej kolekcji Centre Pompidou i były wystawiane m.in. w Pompidou, Barbican Centre, Futurium, Canadian Centre for Architecture, Museum of the Future oraz Haus der Kulturen der Welt. W 2017 roku firma Certain Measures znalazła się w finale konkursu o nagrodę Zumtobel w kategoriach Young Professionals oraz Applied Innovation.
W sferze naukowych zainteresowań prof. Andrew Witta znajdują się związki między projektowaniem a nauką, szczególnie mediami w wizualizacjach matematyki. Jest autorem książki „Formulations: Architecture, Mathematics, Culture” (MIT Press, 2022) – obszernej analizy wizualnych, metodologicznych i epistemicznych powiązań między projektowaniem a matematyką i innymi naukami ścisłymi. Napisał także „Light Harmonies: The Rhythmic Photographs of Heinrich Heidersberger” (Hatje Cantz, 2014) – pierwsze angielskie opracowanie na temat maszyn Heinricha Heidersbergera do rysowania światłem. Dla Kanadyjskiego Centrum Architektury opracował „Studies in the Design Laboratory” – opowiadające w jaki sposób i dlaczego architekci tworzyli laboratoria w latach 60.
Prof. A. Witt był stypendystą Canadian Center for Architecture i Macdowell, a także Fundacji Grahama, pionierem World Frontiers Forum (2018) i Young Pioneer (2017). W 2015 roku został nominowany do nagrody Czernikowa. Jest także autorem patentów na geometryczne racjonalizacje złożonej geometrii i współpracujące systemy oprogramowania na dużą skalę.
Był również dyrektorem ds. badań w Gehry Technologies oraz dyrektorem biura GT w Paryżu, gdzie opracowywał rozwiązania w zakresie złożonych geometrii dla klientów takich, jak: Gehry Partners, Ateliers Jean Nouvel, UN Studio i Coop Himmelb(l)au, współpracował także przy projektach: Fondation Louis Vuitton i Louvre Abu Dhabi. Opracował również prototypy nowych narzędzi do projektowania oprogramowania, takich jak GTeam (obecnie Trimble Connect, przejęty przez Trimble w 2014 roku).
Harmonogram spotkań
Od 19 czerwca do 1 lipca 2023 roku prof. Andrew Witt będzie uczestniczyć w badaniach naukowych, zamkniętych konsultacjach oraz seminariach dla pracowników i pracowniczek, doktorantów i doktorantek Instytutu Nauk o Kulturze Uniwersytetu Śląskiego oraz Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Weźmie udział również w zamkniętych konsultacjach, warsztatach oraz seminariach dla studentów i studentek kierunków kulturoznawstwo, kultury mediów oraz architektura.
W czwartek 29 czerwca 2023 roku o godz. 13.00 odbędzie się wykład otwarty prof. A. Witta poświęcony relacjom pomiędzy naukami, nowymi technologiami a projektowaniem. Natomiast o godz. 17.00 przewidziany jest kolejny wykład otwarty dotyczący zagadnień Creative Design. Prelekcje odbędą się na Wydziale Humanistycznym UŚ w auli im. A. Pawlikowskiego.
Aby wziąć udział w wykładach otwartych, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy. Rejestracja na oba spotkania rozpocznie się 15 czerwca o godz. 13.00 i otwarta będzie do 28 czerwca do godz. 13.00.
Projekt „Analiza procesu kształcenia oraz badań naukowych w kontekście potrzeb rynku pracy i partnerów biznesowych. Projekt realizowany we współpracy z prof. Andrew Wittem z Harvard University” został sfinansowany przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię w ramach programu „Metropolitalny Fundusz Wspierania Nauki” w latach 2022–2024.