Spotkanie naukowe z cyklu: LUDZIE – NAUKA – WPŁYW

10.05.2024 - 10:08, aktualizacja 13.05.2024 - 11:25
Redakcja: JW

14 maja 2024 r. o godzinie 13.30 zapraszamy na spotkanie, które odbędzie w formule online na platformie MS Teams.
Tematem wydarzenia jest „Gnostycyzm w Hollywood: z europejskiej akademii do amerykańskiej kultury popularnej”.

Na fali rozczarowania projektem Oświecenia dwudziestowieczni myśliciele, ezoterycy, artyści i twórcy kultury popularnej coraz częściej odwoływali się do gnostycyzmu. Wykład będzie stanowił wprowadzenie do tego zagadnienia, omawiając koncepcje trzech myślicieli kontynentalnych: Hansa Jonasa, Carla G. Junga i Erica Voegelina oraz analizując sposób, w jaki filmy hollywoodzkie kontynuują te rozważania.

Gościem spotkania będzie dr Fryderyk Kwiatkowski – doktor filozofii, absolwent Faculty of Religion, Culture and Society University of Groningen (Holandia) oraz Instytutu Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego zainteresowania skupiają się wokół recepcji późnoantycznych tradycji ezoterycznych w kulturze euroamerykańskiej, przede wszystkim w obszarze badań nad utopiami i dystopiami, a także związków z kulturą popularną. Publikował swoje badania w takich czasopismach jak „CLCWeb: Comparative Literature and Culture”, „Journal of Religion and Film”, „Gnosis: Journal of Gnostic Studies”. Rozprawa doktorska dr. F. Kwiatkowskiego dostępna jest na stronie Uniwersytetu w Groningen.

Organizatorem cyklu spotkań jest dr Agata Sowińska (filolog klasyczny, Instytut Literaturoznawstwa, kontakt: agata.sowinska@us.edu.pl).

Spotkania naukowe w ramach cyklu objął patronatem dziekan Wydziału Humanistycznego prof. dr hab. Adam Dziadek.

Wydarzenie jest realizowane w ramach Europejskiego Miasta Nauki, w paśmie Miasto-Region-Akademia.