Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

„Starożytny Egipt w polskiej kulturze artystycznej”

03.06.2024 - 14:45, aktualizacja 03.06.2024 - 14:45
Redakcja: OO

We wtorek 4 czerwca 2024 roku o godz. 13.30 na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (sala A1.8) odbędzie się spotkanie w ramach cyklu spotkań naukowych Ludzie – nauka – wpływ. Wykład pt. „Starożytny Egipt w polskiej kulturze artystycznej” wygłosi dr hab. Leszek Zinkow, prof. IKŚiO PAN.

Kultura artystyczna to zgodnie z definicją ogół przeświadczeń, wiedzy i oczekiwań związanych z funkcjonowaniem rozmaitych dziedzin sztuki, także w aspekcie możliwości czy horyzontów twórczych artystów (teorii i praktyki artystycznej), oraz kompetencji kulturalnych odbiorców. W wykładzie chciałbym podjąć problem źródeł i dziejów inspiracji dziedzictwem starożytnego Egiptu w kulturze polskiej; jego interpretacjami, dezinterpretacjami, asymilacjami, kulturowymi transferami, a nawet fantazmatami, w rozmaitych wątkach rodzimych działań artystycznych: sztuce, architekturze oraz literaturze, zwłaszcza poezji – od czasów renesansu po współczesność.

Dr hab. Leszek Zinkow, prof. IKŚiO PAN zajmuje się zagadnieniami historycznokulturowych studiów porównawczych, przede wszystkim recepcją dziedzictwa starożytnego Wschodu, głównie Egiptu, w kulturze europejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem Polski, a ponadto społeczną historią nauki oraz problematyką transferów i innowacji kulturowych. Opublikował m.in. książki: „Nad Wisłą, nad Nilem… Starożytny Egipt w piśmiennictwie polskim” (2006), „Imhotep i pawie pióra. Z dziejów inspiracji egipskich w architekturze polskiej” (2009), „Kto nie widział Kairu, nie widział piękności świata… Egipt w relacjach prasowych polskich podróżników drugiej połowy XIX wieku” (2011), „Egipt circa 1850. Orient i transgresje” (2014), „Sfinks. Symbol i transformacje” (2016), „Starożytny Egipt w poezji polskiej” (2018) oraz około stu artykułów w języku polskim, angielskim i rosyjskim. Jest członkiem International Association of Egyptologists. Oficjalna strona: leszekzinkow.pl.

Zaproszenie na wydarzenie

Organizatorką cyklu spotkań jest dr Agata Sowińska (filolog klasyczny, Instytut Literaturoznawstwa). W spotkaniach można uczestniczyć również zdalnie – osoby chętne proszone są o kontakt z dr A. Sowińską (agata.sowinska@us.edu.pl).

Spotkania naukowe cyklu objął patronatem dziekan Wydziału Humanistycznego UŚ prof. dr hab. Adam Dziadek.

Wydarzenie jest realizowane w ramach Europejskiego Miasta Nauki, w paśmie Miasto-Region-Akademia.

return to top