Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English

Subterra incognita – dyskretny urok podziemi | Scena Premier Naukowych

08.03.2023 - 13:08, aktualizacja 15.03.2023 - 12:48
Redakcja: wcyg
Tagi: sztuka

Świat podziemny nie przestaje pobudzać naszej wyobraźni. Ten „ukryty fundament naszej rzeczywistości”[1] zadziwia, przeraża, a przede wszystkim inspiruje. Jednym z najnowszych wyrazów fascynacji tym, co pod powierzchnią, jest wystawa „Podziemia. Subterra incognita”, którą możemy oglądać w katowickiej Galerii Sztuki Współczesnej BWA od 17 lutego do 26 marca 2023 roku. Z tej okazji w studiu Sceny Premier Naukowych gościć będziemy dr hab. Martę Tomczok, prof. UŚ z Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego i dr. Pawła Szeibela z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Goście trzydziestej odsłony SPN rozmawiać będą nie tylko o podziemiach w skali uniwersalnej, ale odniosą się również do historii Śląska, która od ponad dwóch stuleci opiera się na ścisłej relacji ze światem pod naszymi stopami. Tematyka rozmowy zbieżna będzie z głównymi zagadnieniami wystawy, a więc „doświadczeniem dalekiej przeszłości krążącym między wiedzą geologów a fantazją górników”. Przeszłość i teraźniejszość spotkają się z przyszłością, bo przecież wydobycie węgla nieubłaganie dobiega końca, a „nasze podziemia wymagają ponownego przemyślenia”. 

Co jeszcze kryją podziemia? Jakie jest ich miejsce w historii i sztuce? Jak bardzo przenikają się światy „nad” i „pod” oraz jak wielki mają na siebie wpływ? O tym wszystkim opowiedzą nam prof. M. Tomczok i dr P. Szeibel w ramach Sceny Premier Naukowych 16 marca 2023 roku o godz. 18.00. Spotkanie poprowadzi Ewa Niewiadomska.

Wystawę „Podziemia. Subterra incognita” przygotowali pracownicy Akademii Sztuk Pięknych oraz Uniwersytetu Śląskiego. Ekspozycja jest efektem współpracy podjętej w ramach Strefy Węgla podczas 6. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE oraz wpisuje się w działania Konsorcjum Akademickiego Katowice Miasto Nauki.


Spotkanie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy.

Przypominamy, że dotychczasowe spotkania dostępne są na kanale YouTube UŚ.


[1] Wszystkie cytaty pochodzą z drukowanego programu wystawy „Podziemia. Subterra incognita”.

dr hab. Marta Tomczok, prof. UŚ oraz dr Paweł Szeibel

return to top