Szkolenie dotyczące zjawiska stalkingu

05.12.2019 - 13:00, aktualizacja 10.12.2019 - 13:10
Redakcja: AK, Sekcja Prasowa UŚ
Tagi: bezpieczeństwo, IT, stalking

Nowe media przyczyniają się do usprawnienia procesu studiowania i nauki, jednakże zdarzają się przypadki nadużyć. Zagadnienia bezpiecznego korzystania z sieci, jak również praw i obowiązków związanych z poszanowaniem godności osobistej stają się kwestią istotną z perspektywy harmonijnego współistnienia na uczelni studentów, wykładowców i pracowników administracji.

11 i 12 grudnia 2019 roku w Uniwersytecie Śląskim (ul. Bankowa 11, aula im. Kazimierza Popiołka oraz ul. Grażyńskiego 53, aula im. prof. Józefa Pietera) od godziny 9.40 do 13.40 odbywać się będą szkolenia dotyczące zjawiska stalkingu.

Program szkolenia obejmuje zagdanienia:

• czym jest stalking, skala zjawiska, kto należy do grupy ryzyka, profil sprawcy;
  • uporczywe nękanie w polskim kodeksie karnym – formy stalkingu, kiedy nękanie jest uporczywe, kiedy mamy do czynienia z naruszeniem prywatności i poczuciem zagrożenia;
  • dowody na uporczywe nękanie – na co zwrócić uwagę, jak je gromadzić,
  • co przekazywać policji i prokuraturze, świadkowie;
  • postępowanie ze stalkerem – praktyczne porady dla ofiar;
  • postępowanie przygotowawcze – gdzie zgłosić nękanie, prawa pokrzywdzonych, praktyczne aspekty kontaktów z policją i prokuraturą.