Job crafting jest warsztatową metodą przekształcania i upodmiotawiania oraz dostosowywania swojej pracy do własnych zainteresowań, pasji, mocnych stron i wartości, co wpływa na zwiększania zaangażowania pracowników i wspierania ich w budowaniu poczucia sensu pracy. Głównym celem job craftingu w kontekście akademickim jest dokonywanie przez pracowników uczelni (naukowych i dydaktycznych) zmian zarówno poznawczych, jak i w przestrzeni fizycznej, co wyraża się w sposobie wykonywania pracy, stosunku do niej oraz relacjach ze współpracownikami. Praca dydaktyczna w przestrzeni akademickiej ze względu na swoją specyfikę jest obarczona ryzykiem wypalenia, z kolei job crafting jako koncepcja potwierdzona naukowo jest uznawany za skuteczną metodę stanowiącą profilaktykę wypalenia zawodowego. Zatem warsztaty mają na celu głównie zapoznać osoby uczestniczące z narzędziami umożliwiającymi „craftowanie”, czyli przekształcanie i pracy bez jej zmiany. Ćwiczenia podczas warsztatów będą się odbywały zgodnie z metodologią job craftingu.
Szczegółowe cele warsztatów:
- poznanie podstaw i możliwości zastosowania job craftingu w przestrzeni uniwersyteckiej,
- poznanie zasad, narzędzi oraz metod „craftowania”, czyli przekształcania pracy tak, aby była ona „uszyta na miarę” potrzeb, wartości oraz potencjału osób uczestniczących.
Efekty uczenia i korzyści dla uczestnika:
- poznanie możliwości wdrożenia zmian w życiu zawodowym, by zwiększyć swoje poczucie satysfakcji, zadowolenia i sensu,
- poznanie podstaw job craftingu „w praktyce” – zajęcia w przeważającej części będą składały się z ćwiczeń praktycznych – z wykorzystaniem case study oraz storytellingu.
Wydarzenie odbędzie się na Wydziale Humanistycznym UŚ w sali B0.21. Szkolenie poprowadzi dr Monika Sulik. Obowiązują zapisy.